Водич за најдобриот музеј во САД

Ако сте љубопитни да дознаете повеќе за минатото на САД, тогаш секако треба да ги посетите музеите во различни градови и да стекнете повеќе знаење за нивното минато постоење.

Музеите се секогаш место за откривање, или да речеме дека го изнесуваат она што е веќе откриено или она што е оставено зад себе во прашината на времето. Кога посетуваме музеј, не се поистоветуваме само со историјата, туку на површина излегуваат и некои спектакуларни факти за цивилизацијата.

Сите музеи низ светот носат своја историја. Секоја земја, секој град, секоја заедница има музеи кои зборуваат за нивното минато во споредба со нивната сегашност. Слично на тоа, ако случајно ги посетите САД, сигурно ќе наидете на разни познати музеи во кои се наоѓаат тајни на антички артефакти.

Во оваа статија подолу, направивме листа на музеи кои имаат нешто многу уникатно да понудат, нешто повеќе од само историја, нешто повеќе од артефакти. Погледнете ги имињата на музеите и проверете дали е можно да ги проверите овие многу кул места додека сте на турнеја во САД.

Институт за уметност во Чикаго

Институтот за уметност во Чикаго содржи некои од најпознатите уметности на поентилистот на Џорџ Сеурат Неделно попладне на островот Ла Гранде Жат, кај Едвард Хопер Nighthawks и Грант Вудс Американска готска. Музејот не е само монтаж на уметност, туку служи и за цел на ресторан кој го одзема здивот Терзо пијано од каде всушност можете да го видите хоризонтот на Чикаго и паркот Милениум. Ако не сте голем љубител на уметноста и не сте заинтересирани за изложбите достапни во музејот, сигурно можете да имате забавна посета на „Fans of Ferris Bueller's Day Off“ и да ги рекреирате сите иконски сцени од уличките на музејот. .

Национален музеј на Втората светска војна во Њу Орлеанс

Оваа експанзивен музеј од шест хектари инаугуриран во 2000 година, зборува за реминисценцијата и остатоците од Втората светска војна. Се наоѓа на теренот на фабриката која била подготвена за чамците користени за време на бомбардирањето. Поради широкиот дел на земјата, возовите се користат за патување до „фронтот“ на музејот. Ќе можете да бидете сведоци на старите авиони и автомобили и камиони кои беа многу користени за време на војната. Можете исто така да го замислите Том Хенкс како го раскажува 4-Д филмот Надвор од сите граници и преобразување на просторот во простор кој зборува само за војни.

Во одредени специјални прилики, ќе најдете и воени ветерани кои го посетуваат музејот на нивните ужаси, на нивните еродирачки спомени, на самите себе и му оддаваат почит на она што останало од нив и војните. Ако сте љубопитни да го слушнете нивното искуство, можете учтиво да им пристапите и да добиете одговор на вашите прашања.

Метрополитен музеј на уметност (познато како The Met) во Њујорк

Ако сте уметнички фанатик и сте вложиле многу во знаењето за неколку уметнички форми кои се родиле и еволуирале од времето на ренесансата до модерното време, тогаш овој музеј е небесна посета за вашите очи. Музејот на уметност Метрополитен лоциран во срцето на градот Њујорк на Харбор му е познат на познатите дела на уметници како што се Рембрант, Ван Гог, Реноар, Дега, Моне, Мане, Пикасо повеќе вакви слични фигури.

Речиси е лудо што музејот може да содржи повеќе од 2 милиони уметнички дела кои се протегаат до 2 милиони квадратни метри, а можеби и повеќе на ѕидовите. Ако и вие сте љубител на Алфред Хичкок и сте го гледале неговиот значаен филм „Психо“, тогаш ве чека мало изненадување во „Бејтс Масион“. Сами посетете го музејот и дознајте што се крие зад ѕидовите на ваквата екстравагантна уметност.

Музеј на ликовни уметности, Хјустон (познато како MFAH)

Музејот за ликовни уметности во Хјустон е одличен пример за спојување на минатото и сегашноста. Овде ќе најдете уметнички дела стари дури шест илјади години, а покрај нив ќе најдете и слики и скулптури кои неодамна биле допрени од времето, почнувајќи од ѕидните украси на класичните источноазиски слики до модерното дело на уметникот Кандински. . Музејот е опкружен со прекрасно одржувана пространа градина која прикажува и некои од убавите скулптури кои се премногу огромни за да се чуваат во музејот.

Замислете каква пауза би било да се шетате во градина опкружена со скулптури стари колку времето. Тоа е речиси како да ја прекршиш границата на времето и да скокнеш во минатото. Една многу интересна работа во врска со овој музеј која е причина за голема туристичка атракција е тоа што има осветлен тунел кој ви помага да поминете од една до друга зграда. . Колку често се случувало не само да гледате уметничко дело, туку и буквално да го разгледате. Тунелот е силно осветлен и тешко дека нешто може да се разбере конструктивно. Прошетката од една до друга зграда е речиси халуцинантна.

Музеј на уметност во Филаделфија (познато како PMA)

Музејот на уметност во Филаделфија е дом на една од најголемите слики од европската ера. Движењето/уметничката форма што ја започна Пикасо наречена кубизам беше опширно следена и портретирана од уметникот Жан Мецингер. Неговото сликарство Ле Гутер е извонредно уметничко дело кое го прикажува концептот на Пикасо за кубизмот. Друга интегрална причина поради која музејот привлекува внимание од цела Америка и пошироко е тоа што местото пристаништа повеќе од 225000 уметнички дела, што го прави олицетворение на американската гордост и чест.

Музејот секако фрла светлина врз богатата историја на нацијата и извонредноста на уметниците кои биле оставени во времето. Колекцијата во Музејот се протега во временски период од векови, зарем не е лудо што вековните дела и слики се обезбедени и чувани во овој музеј со голема почит? Додека можете да најдете слики на Бенџамин Френклин, ќе најдете и уметнички дела од Пикасо, Ван Гог и Дишан.

Музеј на азиска уметност, Сан Франциско

Ако завршивте со сведоците на Eurocentricart и уметниците во музеите, можете да поканите промена во вашиот поглед со посета на Азискиот музеј во Сан Франциско кој содржи артефакти и скулптури кои датираат од 338 година. Ако сте љубопитни за азиската култура, нивната историја, нивното читање, нивните животи и цивилизацијата што следела до денес, треба целосно да го посетите азискиот музеј и сами да дознаете што има да ви понуди земјата на Азија. Сигурно ќе најдете интересни слики, скулптури, читања и информативни описи од минатото кои ќе ви помогнат подобро да ја разберете азиската историја и кое место друго освен музеј кој сам по себе е доказ за минатите времиња и ви е претставен во сурова форма.

Во овој музеј е пронајдена една од најстарите скулптури на Буда која датира од 338 година.. Иако структурата е неверојатно стара, се чини дека времето не пораснало на уметничкото дело. Сè уште изгледа свежо однадвор, како одраз на извонредноста на скулпторот и материјалите што влегле во него. Ако веќе не сте знаеле, во хиндуизмот луѓето обожаваат идоли на богови и божици. Во овој музеј во Сан Франциско, ќе најдете слики и скулптури на различни хинду божества зачувани и чувани безбедно за изложување. Не само тоа, туку ќе најдете и керамика и разни други уметнички предмети кои прикажуваат персиска уметност.

Музеј на Салвадор Дали, Санкт Петербург, Флорида

Музејот на Салвадор Дали Уметнички музеј во Флорида посветен на делата на генијалниот Салвадор Дали

Додека наследството на Салвадор Дали остана мистично и надреално во своето постоење, дури и по неговата смрт, изложбата на неговата уметничка колекција се одржува во мал град на плажа на речиси оддалечениот западен брег на Флорида, далеку од метежот на просечноста. Можеме да тврдиме дека дури и во неговата смрт, неговата уметност одбива да ја дели истата платформа како и другите уметници, неговата уметност го прогласува своето место на осамена територија каде што никој не би очекувал да ги најде. Ова е Салвадор Дали. Музејот подигнат во неговото сеќавање и прослава на неговата уметност се нарекува Музеј Салвадор Дали, Флорида.

Повеќето од сликите присутни таму беа купени од пар кој сакаше да ја продаде колекцијата што ја поседуваше. Ако ја погледнете структурата на музејот и сложеноста со која фотографиите, зградата, дизајните, цртежите, илустрациите на книгите и архитектурата се случија за да не одразуваат ништо друго освен генијалноста на уметникот. Од сите уметнички дела кои сигурно ќе ве остават занемени, постои уметничко дело што е насликано врз основа на стравот на сопругата на Дали од борба со бикови. Сликата е насликана на таков начин што дури и да стоите пред неа цел ден, нема да можете да дешифрирате што сугерира сликата. Уметноста на Дали не е ништо друго освен олицетворение на извонредност. Нешто што не може да се измери со зборови за да се одрази на генијалноста на човекот.

О, и сигурно не можете да си дозволите да го пропуштите телефонот Афродизијак, попознат како Јастог Телефон, сосема различно од знаењето за телефоните што ги поседуваме.

Музеј УСС Мидвеј

Музеј УСС Мидвеј Музејот USS Midway е историски поморски носач на авиони

Се наоѓа во центарот на Сан Диего, во морнаричкиот пристаниште, музејот е историски поморски носач на авиони со широка колекција авиони, од кои многу се изградени во Калифорнија. Овој пловечки музеј на градот не само што опфаќа обемни воени авиони како експонати, туку исто така е домаќин на разни изложби на живот и морски пријателски изложби.

USS Midway беше, исто така, најдолготрајниот американски носач на авиони во 20 век, а денес музејот дава добар поглед на поморската историја на нацијата.

Центарот Гети

Центарот Гети Центарот Гети е добро познат по својата архитектура, градини и погледи со поглед на ЛА

Музејот кој ги истакнува другите музеи во однос на екстравагантниот приказ и добро изработената структура е Центарот Гети. Самиот споменик ја претставува модерната уметност, неговата кружна структура, внимателно подигната од легендарниот архитект Ричард Мајер , е добро усогласен со 86 хектари едемски градини. Градините се отворени за посетители и тоа е претстава во која луѓето обично се шетаат откако ќе бидат сведоци на блескавите уметнички форми внатре.

Уметничките дела и артефакти се претежно европска уметност, кои доаѓаат од ренесансата до постмодерната ера. Галериите се преполни со вештини за фотографирање, разни културни уметнички форми и многу повеќе. Доколку се возбудите од глетката на уметноста на Ван Гог, овој музеј е вистинското место за вас. Неколку од неговите познати дела насликани една година пред неговата смрт се изложени на ова место.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Град со повеќе од осумдесет музеи, од кои некои датираат уште од 19 век, поглед на овие прекрасни ремек-дела во културната престолнина на САД. Дознајте за нив во Мора да се видат музеи за уметност и историја во Newујорк.


ESTA американска виза is an online travel permit to visit US for a period of time upto 3 months and visit these amazing museums in USA. International visitors must have a US ESTA to be able to visit United States many attractions. Foreign passport holders can apply for an US ESTA Visa Application за неколку минути.

чешки граѓани, Сингапурски граѓани, грчки државјани, и полски граѓани може да аплицира онлајн за онлајн американска виза.