Мора да се видат места во Сан Франциско, САД

Ажурирано на Dec 09, 2023 | Онлајн американска виза

Познат како културен, трговски и финансиски центар на Калифорнија, Сан Франциско е дом на многуте американски локации вредни за слика, при што неколку места се синоними како слика на Соединетите држави за остатокот од светот.

Град со допир на сите добри работи, Сан Франциско, исто така, ја има една од најпрошетливите улици во земјата, со оглед на бројните културно богати пејзажи и разновидните населби расфрлани со продавници од секаков вид.

Убавината на овој град е дефинитивно распространета низ различни страни, што го прави уште повозбудливо искуство да се одвои време за истражување на многубројните разновидни локации.

Мост на Голден Гејт

Се смета за икона на Сан Франциско, Мостот Голден Гејт беше најдолгиот висечки мост во своето време во 1930 -тите. С bridge уште гледан како инженерско чудо денес, мостот 1.7 милји ги поврзува Сан Франциско со округот Марин, Калифорнија. Одразувајќи ја енергичната енергија на калифорнискиот град, прошетката низ мостот е искуство кое мора да го имате во Сан Франциско.

Музеј на модерна уметност во Сан Франциско

Сместувајќи меѓународно признати збирки на современа и модерна уметност, Музејот на модерна уметност во Сан Франциско е еден од најголемите од ваков вид во Соединетите држави. Музејот за модерна уметност во Сан Франциско е првиот на Западниот брег посветен само на уметноста од 20 век.

Музејот се наоѓа во срцето на градот Област СОМА, место исполнето со многу повеќе сорти на уметнички галерии, музеи луксузни опции за јадење, што го прави овој славен музеј само една од многуте одлични атракции во соседството.

Парк Голден Гејт

Еден од најпосетуваните паркови во Соединетите држави, паркот Голден Гејт е самиот дом на неколку популарни атракции на градот. Оваа локација стара 150 години е дури и поголема од добро познатиот Централ парк во Newујорк, што го прави одлично место за дури и поминување на добар цел ден, поминувајќи низ разновидните атракции.

Убави градини, со високо уметничка јапонска чајна градина што е исто така едно од најстарите од ваков вид во земјата, зелени површини, излетнички места и музеи, ова место дефинитивно не е само обичен зелен простор во градот.

Палатата за ликовни уметности

Се наоѓа во областа Марина во Сан Франциско, монументалната структура е едно одлично место за тивко да се набудува убавината на градот. Првично изграден за изложба од 1915 година, местото е едно од бесплатните атракции на градот, сега често се користи и за приватни настани и емисии. На архитектура на уметничката уметност на палатата, заедно со добро одржуваните градини и одлично уреден веднаш до мостот Голден Гејт, е едно место што сигурно ќе се појави директно од бајка.

Пјер 39

Популарна туристичка атракција во градот, Пјер 39 е место од с everything, за секогоНа Со ресторани покрај вода, популарни шопинг атракции, видео аркади, преслатките морски лавови во Калифорнија и погледот на заливот, ова лесно може да се најде на врвот на листата на места што мора да се видат во Сан Франциско.

Едно од највозбудливите места во пристаништето е Аквариумот на заливот во Калифорнија, сместуваат илјадници видови морски животни. Се наоѓа на историскиот брег на градот, Пјер 39 е тоа место каде што ќе добиете совршена слика на мостот Голден Гејт и градските пејзажи.

Плоштад Унион

Плоштад Унион Унион Сквер, туристичка дестинација број 1 во Сан Франциско за шопинг, вечера и забава

Јавна плоштад во центарот на Сан Франциско, местото е опкружено со раскошни продавници, галерии и ресторани, честопати нарекувани како централен трговски кварт најпопуларната туристичка атракција во градотНа Со некои од најдобрите хотели и лесните транспортни капацитети во областа, Унион Сквер се смета за централен дел на Сан Франциско и едно од најдобрите места за започнување на градската турнеја.

Истражувач

Научен дом и експериментална лабораторија, музејот за наука, технологија и уметност во Сан Франциско е едно место каде што нашата childhoodубопитност во детството би можела повторно да се појави. Место преполно со посетители од сите возрасти, ова не е само музеј, туку многу порта за истражување на чудата на науката и уметноста.

Музејот има бројни експонати и активности кои ги разработуваат принципите на науката, потсетувајќи н that дека без оглед на возраста науката не пропушта да изненади.

Национален споменик Муир Вудс

Вашата една лесна шанса да ја видите највисоките дрвја во светот дали е овој неверојатен парк во Сан Франциско. Дел од националната област за рекреација на Голден Гејт, Муир Вудс е особено познат по своите високи дрвја од црвено дрво, растителни видови стари повеќе од 2000 години, се шират по целиот брег на Калифорнија.

Со бројни пешачки патеки долж Редвуд Крик заедно со комплементарни погледи на Пацификот и пошироко, секој може лесно да помине часови во оваа околина среде гигантските шуми на црвено дрво.

Кинески

Едно од најстарите во Северна Америка и најголемата кинеска енклава надвор од Азија, ова место е раздвижено со традиционални кинески ресторани, продавници за сувенири, пекари и многу повеќе.

Една од најпопуларните градски атракции, Кинескиот кварт го сакаат туристите насекаде по својата автентична кинеска храна и спакувани стари улици и улички. Прошетка низ пазарот ќе ве однесе до некои од најдобрите ресторани за дим сума, продавници за чај и с everything што се чувствува како од оригиналните улици во Кина.

Улица Ломбард

Улица Ломбард Улицата Ломбард е позната по стрмниот, еден блок дел со осум свиоци за фиба

Една од најизвртените улици во светот, со осум остри вртења на фиба, ова е едно прилично криво место на добар начин. Украсено со цветни леи и прекрасни куќи од двете страни, може да биде едно од местата за одмор додека едноставно шетате низ свиоците на фиба. Оваа улица е исто така една од најпопуларните знаменитости на градовите, каде што честопати возилата можеби ќе треба да чекаат неколку минути за да можат да поминат низ свиоците, па затоа е уште поубаво да се истражи областа пеш.

Твин Пикс

Оддалечена станбена населба сместена на двојни врвови, оваа атракција е едно тивко туристичко место во градот со пешачки патеки и спектакуларен поглед од 360 степени на Сан Франциско. Кревајќи се скоро 1000 метри над градот, местото е преполно со посетители кои текираат с way до врвот на врвовите за прекрасни градски глетки.

Островот Алкатраз

Островот Алкатраз Островот Алкатраз, максимално безбеден затворски остров

Мал остров во заливот Сан Франциско, кој се наоѓа на брегот од градот, островот Алкатраз порано се користел како локација за светилник, но во подоцнежните години бил трансформиран како затворски остров под американската војска. Островот сега е домаќин на организирани тури во рамките на неговиот музеј, откривајќи приказни од најозлогласениот затвор во земјата во тоа време, во кој некогаш биле сместени криминалци од далечната Граѓанска војна.

Тривија: Да избега од Алкатраз е американски затворски акционен филм од 1979 година во режија на Дон Сигел. Во филмот глуми Клинт Иствуд и го драматизира бегството на затворениците од 1962 година од затворот со максимална безбедност на островот Алкатраз

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознајте повеќе за еден од најголемите градови во Соединетите држави познат по својата архитектура Мора да се видат места во Чикаго.


Онлајн американска виза е електронско овластување за патување за посета на Америка во период до 90 дена и посета на Сан Франциско. Меѓународните посетители мора да имаат американска ESTA за да можат да го посетат Лос Анџелес многу атракции во Сан Франциско како што се мостот Голден Гејт, Пјер 39, плоштадот Унија и многу други. Онлајн процес на американска виза е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

Ирски граѓани, Сингапурски граѓани, шведски граѓани, и Јапонски граѓани може да аплицира онлајн за онлајн американска виза.