Мора да се видат места во Чикаго, САД

Еден од најголемите градови во Соединетите држави познат по својата архитектура, музеите, хоризонтот преполн со облакодери и иконата пица во стилот на Чикаго, овој град сместен крај брегот на езерото Мичиген, продолжува да биде најголемата атракција за посетителите во САД На

Честопати именуван како врвна туристичка дестинација во САД со оглед на нејзината храна, ресторани и крајбрежје, заедно со многу атракции во соседството, Чикаго останува едно од најомилените места за посета во Америка.

Институт за уметности во Чикаго

Домот на некои од најпознатите светски ремек -дела, Институтот за уметност во Чикаго е домаќин на илјадници уметнички дела што опфаќаат вековни колекции од целиот свет, многу од уметници легендарни како Пикасо и Моне.

Музејот е еден од најголемите и најстарите во Соединетите државиНа Дури и ако никогаш порано не сте отишле во уметнички музеј, ова место сепак треба да биде на вашата листа, бидејќи е една од главните атракции во градот.

Институт за уметности во Чикаго Основан во 1879 година, Институтот за уметност во Чикаго

Морнарички пристаниште

Морнарички пристаниште Navy Pier е пристаниште долг 3,300 метри на крајбрежјето на езерото Мичиген

Сместено на брегот на езерото Мичиген, ова место е с you што ви треба за забавен ден, со бесплатни јавни програми, одлични опции за јадење, шопинг и с else друго што дефинира динамично и еклектично искуство.

Најомиленото крајбрежје на градот, посетата на пристаништето за морнарица е целосно неверојатно искуство, со својата карневалски возења , концерти во позадина, огномет и што уште не, станувајќи едно од најомилените места и кај локалното население и кај посетителите.

Милениумски парк

Милениумски парк Милениумски парк, истакнат граѓански центар во близина на крајбрежјето на градското езеро Мичиген

Сметан за највисоката градина на светот на покривот, Милениумскиот парк е срцето на Чикаго. Паркот е мешавина од архитектонски чуда, музички концерти, филмски проекции или понекогаш само популарни за поминат релаксиран ден со едноставно прскање околу фонтаната Круна. На паркот обезбедува неверојатни уметнички дизајни и пејзажи среде бројни бесплатни културни настани од сите видови и неговиот театар на отворено .

И тука исто така ќе го најдете познатата облак порта, скулптура во форма на грав, центар на атракција на паркот и место што мора да се види при посета на градот.

Аквариум Шед

Аквариум Шед Аквариумот Шед, некое време беше најголемиот затворен објект во светот

Некогаш познат како најголем затворен објект во светот, аквариумот Шед е дом на повеќе од сто видови водни животи од целиот свет. Денес аквариумот опфаќа буквално илјадници животни со различни живеалишта и како подводните чуда да не беа доволни, местото доаѓа со прекрасен поглед и на езерото Мичиген. Со подеднакво неверојатна архитектура, ова место е толку очигледно да се вклучи во која било маршрута во Чикаго.

Музеј на терен

Музеј на терен Музејот за природна историја Терен, еден од најголемите такви во светот

Музејот за природна историја „Терен“ е еден од најголемите од ваков вид во светот. Музејот е посебно познат по својот широк спектар на научни и образовни програми, како и по своите обемни научни примероци за различни теми.

Овој единствен музеј е исто така дом на најголемите и најдобро сочувани примероци на Тираносаурус рекс во светот што некогаш биле пронајдениНа Современ музеј на наука и пронајдок, со изложен најголемиот диносаурус во светот, списокот на неверојатни места за посета во овој град стана само подолг.

Музеј за наука и индустрија, Чикаго

Музеј за наука и индустрија, Чикаго Музеј за наука и индустрија, најголемиот научен центар на Западната хемисфера

Музејот за наука и индустрија во Чикаго е познат по своите интерактивни изложби и атракции дизајнирани да ја разгорат loveубовта кон науката. На музеј е еден од најголемите научни музеи во светот, со некои извонредни изложби со умот подготвени да ја осветлат креативноста внатре.

Еден од музеите со изложени експонати вклучува дел од раниот човечки развој, каде што театарскиот простор ве води на патување од зачнувањето до раѓањето. Врвот на овој дел е збирката на музејот од 24 вистински човечки ембриони и фетуси прикажани во затемнета сала, прикажувајќи им ја на гледачите приказната за потеклото на човечкиот живот.

Од неодамна, музејот ќе биде домаќин на најголемата изложба која го слави Универзумот Марвел, со повеќе од триста артефакти, вклучувајќи оригинални страници на стрипови, скулптури, филмови, костими и многу повеќе. Така, да, ова е едно место што дефинитивно ќе ве изненади по својата разновидност.

Со импресивната архитектура на градот, музеите со највисока оценка и иконските згради, Чикаго често би бил на врвот на листата на најпосетувани места во САД.

Најдобри во светот ресторани, културни институции и изобилство атракции во соседството, градот лесно се категоризира како најкултурно најразновидното и семејно место за одмор во Америка.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Градот на аглите, кој е дом на Холивуд, ги повикува туристите со знаменитости како Булеварот на славните преполни со ѕвезди. Прочитајте повеќе на Мора да ги видите местата во Лос Анџелес.


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Ирски граѓани, Португалски граѓани, шведски граѓани, и Јапонски граѓани може да аплицира онлајн за онлајн американска виза.