Места што мора да се видат во Лас Вегас, САД

Шпански за терминот Медоус, Лас Вегас е центар за забава и забава од секаков вид. Градот е метеж и врева цел ден, но ноќниот живот во Лас Вегас има сосема поинаква атмосфера. Тоа е гламурот на ноќниот живот за кој рој до градот, не за релаксација или обична турнеја, туку за тврдокорно уживање.

Градот треба да го посетите за време на новата година, Божиќ и Ноќта на вештерките или дури и на друг начин, местото носи лудило на кое никогаш порано не сте биле сведоци. Без разлика дали тоа е за луксузни цели за јадење, за многу коцкање со најдобрите коцкари таму, за купување на најдобрите брендови или за обична забава, Лас Вегас ви го врати грбот. Градот е најпопуларниот град во Невада и 26-ти најпознат град во САД.

Славата и името ширум светот се првенствено поради тоа што се забавната зона на планетата каде повеќето млади го поминуваат времето од својот живот и го паметат засекогаш. Градот е исто така познат по тоа што е пристаниште на метрополитенската област на долината Лас Вегас и во обемот на поголемиот Пустината Мохаве, го формира најголемиот познат град таму.

Поради туристите кои патуваат овде за забава во центарот на градот, Лас Вегас често е познат и како Градот одморалиште, имајќи ги предвид услугите насочени кон одморалиштето што ги нуди на толпата во целина. Ако привремено ви е здодевно да се движите по планини и плажи и барате некоја вродена метрополитска забава, веднаш треба да се упатите во Лас Вегас и да имате секаква забава на располагање. Исто така, погрижете се да патувате до ова место со торба полна со пари бидејќи добрата забава не доаѓа за неколку долари!

Американска виза онлајн е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ги посетите Соединетите Американски Држави во период до 90 дена и да ги посетите овие неверојатни места во Соединетите држави. Меѓународните посетители мора да имаат ESTA Американска виза онлајн да може да посети многу атракции во Соединетите држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути. Процес за аплицирање за американска виза е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Еве неколку места во Лас Вегас што не можете да си дозволите да ги пропуштите.

Последен вегас Лас Вегас

Панорамско тркало со висок валјак

Панорамско тркало со висок валјак Велосипедско тркало

Панорамските тркала се нешто што ги возбудува луѓето од сите возрасти. Или некој се плаши да се качи на панорамското тркало или е премногу возбуден за да скокне на едно. Што би било грешник отколку да се качите на ова џиновско тркало во градот на гревот? Ова тркало се наоѓа на Шеталиштето Линк и е ѕвезда на градот. Тој е висок 550 стапки во мерење и нуди прекрасен панорамски поглед на градот за границите, првенствено подобар поглед на неговата локација - Појасот.

Потребни се околу 30 минути тркалото да заврши една целосна ротација со околу 30-40 луѓе кои удобно седат во една кабина/комора на тркалото. Тоа е добро сместување за толку многу луѓе, нели? За да го имате најдоброто искуство на ова тркало, се препорачува да се качите на тркалото по можност ноќе кога ѕвездите се надвор и градските светла на блескавиот град Вегас се подготвени да ве поддржат.

Кога тркалото полека се ротира и кога ќе бидете подигнати против мекото дување кон небото, тоа би било еднократно небесно искуство што ќе го негувате до крајот на животот. Тркалото останува отворено од 11:30 до 2:00 часот Тркалото се наоѓа на булеварот 3545 S Лас Вегас, поточно.

ESTA Американска виза онлајн сега е достапно да се добие преку мобилен телефон или таблет или компјутер преку е-пошта, без да се бара посета на локално US Амбасада. Исто така, Формулар за американска виза е поедноставено за да се заврши онлајн на оваа веб-локација за помалку од 3 минути.

Стратосфера

Како што сугерира самото име, Стратосферата е буквално лоцирана среде облаците и се пробива на небото со висина од речиси 1150 стапки. Кулата Стратосфера е на неодредено време една од најатрактивните локации во Лас Вегас. Ако сте некој кој не се плаши од височини и повеќе би сакал да ги искачувате, тогаш дефинитивно треба да се упатите кон кулата Стратосфера во Лас Вегас за возбудливи возења од врвот како што се SkyJump, Big Shot и Insanity.

Причината зошто овие имиња се посебно дадени на активностите за нуркање со небо е тоа што сите тие имаат свои квалитети и сите имаат нешто различно да понудат еден од друг. Меѓутоа, ако не сте љубители на слободното паѓање и повеќе сакате да останете назад и да уживате во живописната убавина што ја нуди кулата, можете да изберете да го направите и ова. Надворешната палуба на оваа кула нуди одличен поглед од лудата височина, што ја прави оваа локација една од најпосетуваните локации за нејзините активности што ги отепува умот и возбудливите. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Статуата на слободата или слободата што го просветлува светот се наоѓа во срцето на Њујорк на островот наречен Остров на слободата. Дознајте повеќе на Историја на Статуата на слободата во Њујорк

Bellagio казино и фонтана шоу

Bellagio казино и фонтана шоу Bellagio казино и фонтана шоу

Bellagio Casino and Fountain Show е многу познато и висококвалитетно, спектакуларно одморалиште со неколку забавни и возбудливи активности за учество. Одморалиштето не е само идеално место за одмор за да се разладите со толпата од висока класа и можеби да се судрите со познати личности, туку уличките имаат многу повеќе да понудат за вашето уживање. Без разлика дали тоа е добро одржуваните ботанички градини низ кои сакате да прошетате или Галеријата за ликовни уметности или Конзерваториумот, ова место ги опфаќа сите. Одморалиштето нуди и услуги како спа и салон, извонредни ресторани во кампусот, патување низ кампусот, сето ова ви е достапно 24/7, држејќи ја настрана централната атракција по која одморалиштето е првенствено познато - казиното Bellagio.

Ако забележите на сликата подолу, фонтаната е нешто невообичаено, додавајќи неоспорен шарм на целата атмосфера на одморалиштето. Оваа небесна фонтана е уште една причина зошто одморалиштето е познато по својата убавина. Во интервал од секои 15 минути, фонтаната се издигнува кон небото со парче многу смирувачка музика за да го придружува нејзиниот танц. Туристите скокаат кон областа на фонтаната само за да го видат ова необјасниво фонтанско шоу. 

Браната Хувер

Местото на оваа брана е прекрасно да се погледне, каде се наоѓа езерото Мид, кое е познато и како најголемиот резервоар за вода во земјата. Браната е изградена на реката Колорадо и има постојано снабдување со вода во текот на целата година. Освен што е примарна локација за туристички атракции, позната е дека браната служи електрична енергија за три одделни држави Невада, Аризона и Калифорнија.

Ако имате нешто за брани и ви се допаѓа разговорот за оваа брана, веројатно треба да го додадете и Големиот Кањон на вашата листа ако случајно сте на турнеја во САД. Двете овие култни туристички атракции можат лесно да бидат покриени за еден ден, ако не, можете да им доделите посебни денови на двете. Ако сакате малку да го олабавите џебот, можете да се одлучите и за возење со хеликоптер за да лебдите над овие величествени убавини и да добиете воздушни погледи на локацијата, всушност, на целиот град. Ако случајно сте во Лас Вегас, не пропуштајте го ова конкретно место. 

Музејот на мафијата

Музејот на мафијата Музејот на мафијата

Доколку сте го гледале реномираниот холивудски филм Диви Дивиот Запад, веднаш ќе се сетите на оваа конкретна локација. Додека официјалното име на музејот е Национален музеј за организиран криминал и спроведување на законот, ова место првенствено се најде во центарот на вниманието кога беше прикажано во филмот Дивиот Див Запад. Славата на филмот му донесе слава на музејот. 

Музејот се обидува да ја состави приказната за културата на мафијата во Соединетите држави преку своите експонати користејќи технологија, прикажувајќи различни поединци, прикажувајќи ги модните трендови од време на време, па дури и покривајќи ги сите главни културни настани од тоа време. Сите овие портрети се направени преку видео клипови, а другите портрети се прилично почетнички за разговор. Ако се најдете во Лас Вегас, не можете едноставно да си дозволите да ја пропуштите извонредноста на овој музеј. Тоа би било лошо промашување. 

Музејот се наоѓа на 300 Stewart Avenue, Лас Вегас. Останува отворено од 9:00 до 9:00 часот Местото е совршено место и за разгледување. 

Прочитајте за ESTA US Visa Online подобност.

Национална област за зачувување на црвениот кањон

Национална област за зачувување на црвениот кањон Кањонот на Ред Рок

Дали навистина треба да ве информираме за кањонот Црвена карпа за да ја посетите оваа локација речиси веднаш? За оние кои не знаат, Националниот резерват Red Rock Canyon е област за која се грижи Бирото за управување со земјиштето кое е дел од Националниот систем за зачувување на пејзажи. Таа е заштитена од Националната зачувана област. Сигурно сте биле сведоци на лентата Лас Вегас која е 15 милји (24 км) западно од Лас Вегас во многу холивудски филмови.

Патот го поминуваат приближно 3 милиони луѓе секоја година. Локалитетот е познат по големите црвени карпести формации кои се појавуваат спорадично во областа. Тоа е исто така многу популарно место за пешачење и качување по карпи со оглед на висината на ѕидовите до 3,000 стапки (910 m). Одредени патеки во областа овозможуваат и јавање и возење велосипед. Одредени места се користат и за кампување. На планинарите и патниците им се препорачува да не газат до големи висини бидејќи температурата може да надмине со алармантна брзина и може да достигне до 105 степени целзиусови.

На сите патници им се советува да носат шишиња со вода со себе и да се хидрираат во текот на целата турнеја. Популарни патеки за пешачење во периферијата на регионот се Калико Тенкс, Калико Хилс, Моенкопи Луп, Белата карпа и патеката Кањонот Ајс Бокс. Можете да ги пробате овие патеки ако имате нешто за планинарење.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Најпознат како фамилијарен град на Америка, градот Сан Диего сместен на брегот на Тихиот Океан на Калифорнија е познат по своите недопрени плажи, поволната клима и бројните атракции погодни за семејството. Дознајте повеќе на Мора да се видат места во Сан Диего, Калифорнија

MGM Grand & CSI

Она што навистина ги привлекува луѓето кон MGM Grand и CSI е она што го нуди во името на CSI: The Experience. Ако на вашиот живот моментално му недостига возбуда и сакате да преземете авантура каде што сакате да ги ставите во функција вашите детективски вештини, тогаш тоа можете да го направите со едноставно учество во оваа симулирана верзија на многу популарната ТВ серија.

Убавината на Голем ресторан покрај блескавиот базен е одете на место за разладување на многу туристи. Во текот на ноќта, осветлувањето на местото блеска во прекрасни дезени и создава толкава атмосфера што ви е потребна за да се опуштите и да полудите во исто време. 

Прочитајте што се случува кога аплицирате Апликација за виза во САД и следните чекори.

Париз, Лас Вегас

Би било грев да се пропушти Париз додека беше во Лас Вегас. Кој не би сакал да ужива во забавата да се биде во два града додека е во еден? Овој модел на Ајфеловата кула се наоѓа надвор од одморалиштето и ја има Париската опера за да ви ги даде точните романтични чувства како да се биде во близина на вистинската Ајфелова кула.

Исто така, има прекрасен ресторан лоциран на истата локација за во случај да планирате романтично бегство, како на пример вечера под иконската Ајфелова кула. Ако сакате да доживеете уште повозбудливо искуство, тогаш можете да се качите на лифтот и да стигнете до 46-тиот кат на овој модел на Ајфеловата кула и да бидете сведоци на градот во неговата обилна тишина. Ако не, вистинската Ајфелова кула, ќе доживеете малку како е чувството да се биде на истата. Ако планирате да го одведете вашиот партнер на идеално романтично место, тогаш оваа локација многу ви се препорачува.

Прочитајте за тоа како студентите имаат можност да искористат Американска виза онлајн преку средствата на Апликација за американска виза за студенти.

Неонскиот музеј

Неонскиот музеј има за цел да ја врати минатото време каде што неонската светлина беше голема работа и LED светлата не ги оттргнаа барањата на градските луѓе. Познато е дека музејот има повеќе од 120 неонски знаци и уметнички дела кои датираат од 1930-тите, 40-тите и 50-тите години. Најстарото сочувано парче во нивната колекција е часовникот Булова. Преземено е од Светскиот саем во Њујорк. Музејот е основан од Лен Дејвидсон и собира и чува сувенири од 1970-тите.

Тие го имаат и анимираното топи кое неколку години беше закачено на прозорецот на Центарот за замена на коса на Риџ Авенија. За жителите кои долго време живеат во регионот, местото е Пандорина кутија на скриена носталгија. Музејските власти не оставаат ништо на камен за да го зачуваат она што опаѓа и да направат простор и за складирање во иднина. Тие постојано одржуваа постојан дел од уметноста отворен за јавноста и има нова изложба што излегува на површина секој месец.

Местото се наоѓа на улицата Северна Америка 1800, единица Е, Лас Вегас. Останува отворено од 4 до 8 часот и за викенди од 12 до 5 часот Ова место е одвоено од сите убавини на кои ќе се населат вашите очи во Лас Вегас. Не пропуштајте ги неоните!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дом на повеќе од четиристотини национални паркови распространети низ нејзините педесет држави, а ниеден список што ги споменува најневеројатните паркови во Соединетите Држави можеби никогаш не е комплетен. Прочитајте повеќе на Водич за патување до познати национални паркови во САД


Проверете ја вашата подобност за американска виза онлајн и аплицирајте за US Visa Online 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Државјани на Шпанија, Француски граѓани, Јапонски граѓани Италијански граѓани може да аплицира онлајн за американска виза онлајн. Доколку ви треба помош или ви требаат какви било појаснувања, контактирајте со нас Биро за помош за американска виза за поддршка и водство.