Мора да се видат места во Сан Диего, Калифорнија

Ажурирано на Dec 09, 2023 | Онлајн американска виза

Најпознат како фамилијарен град на Америка, градот Сан Диего сместен на брегот на Пацификот на Калифорнија е познат по своите недопрени плажи, поволната клима и бројните атракции погодни за семејството, со сè, од уникатни музеи, галерии и огромни паркови и градини лоцирани. на секој агол од градот.

Со пријатно време во текот на целата година и многу забавни места за да има, ова лесно може да биде првиот избор за семеен одмор во Соединетите држави.

Морски свет Сан Диего

Состаноци од блиски морски животни со светски емисии за животни, Seaworld San Diego е неограничена забава за луѓе од сите возрасти. Тематски парк со возења, океанариум, надворешен аквариум и морски парк за цицачи, ова е сè на едно место каде што можете да го истражувате прекрасниот свет на океанот. Сместено во прекрасниот парк Мисија Беј, местото е една од најпрекрасните атракции е можност да комуницирате со пингвини, делфини и многу други прекрасни морски животни.

Сан Диего зоолошката градина

Се наоѓа во внатрешноста на паркот Балбоа, Зоолошката градина во Сан Диего честопати е прогласена за најдобра од ваков вид во светотНа Сместувајќи повеќе од 12000 животни во својата околина без кафез, под отворено небо, постојат неколку добри причини да го посетите ова место поради ретките видови диви животни. Зоолошката градина е позната по тоа што е особено позната по своите најголеми колонии за размножување на коали надвор од Австралија, вклучувајќи ги и другите загрозени видови како пингвините, горилите и поларните мечки.

Сафари парк во зоолошката градина во Сан Диего

Лоциран во областа Сан Пасквал долина во Сан Диего, сафари паркот се простира на околу 1,800 акри, фокусирајќи се на дивиот свет од Африка АзијаНа Во рамките на големите полиња на паркот со слободно шетање на дивиот свет, светилиштето нуди сафари тури давајќи увид во неговите стотици видови африкански и азиски животниНа Паркот се наоѓа во близина на Ескондидо, Калифорнија, сам по себе е прекрасно место надвор од многу населениот град и исто така е познат како еден од најстарите градови во округот Сан Диего.

Парк Балбоа

Покрај сместувањето на познатата зоолошка градина во Сан Диего, паркот е едно место каде што се спојуваат природата, културата, науката и историјата, што го прави неверојатен и парк кој мора да се види во градот. Зелените појаси на паркот, вегетациските зони, многу градини и музеи, прекрасна архитектура од шпанската колонијална преродба и с everything, од експонати за патувања во вселената, автомобили и наука, сето ова јасно го прави потценување да се нарече ова место парк! Ако има едно место што не смеете да го пропуштите при посета на Сан Диего, Паркот Балбоа е најпопуларната атракција на градот.

SeaPort Village

Се наоѓа во непосредна близина на заливот Сан Диего во центарот на градот, Seaport Village е уникатно искуство за пазарење и јадење покрај пристаништето. Со продавници за сувенири, ресторани и уметнички галерии лоцирани покрај брегот, ова живописно место е посебно познато по рингишпилот направен со рачно врежани животни, изграден во 1895 година.

Ова е едно одлично место за дружење низ улиците на рестораните со прекрасен поглед на соседниот залив.

Малку Италија

Малку Италија Мала Италија, најстариот континуиран маалски бизнис во Сан Диего

Познато како едно од најстарите и најиконските градски населби, денес Мала Италија е најпријателската област за Сан Диего, со с everything, од раскошни бутици, продавници, музички места, пијаци и ресторани во европски стил, поставени од некои од најдобрите готвачи во светот.

Ова место дефинитивно е а кулинарско жариште на Сан Диего, со дополнителен шарм на софистицирани галерии и шик околина. Исполнет со драматични фонтани, езерца, италијански пазари и одржување на повремени фестивали, посетете го ова место во Сан Диего за врвно кулинарско искуство.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Град кој сјае со живост во секој час од денот, не постои Список кој би можел да ви каже кои места да ги посетите во Њујорк меѓу неговите многубројни уникатни атракции. Мора да се видат места во Newујорк, САД

Природен парк Sunset Cliffs

Природно пространство што се протега околу Тихиот Океан, ова може да биде едно од местата за бегство од преполната страна на градот. Карпите се попопуларни за гледање на океанот и зајдисонцето, но суровата природа на падините често се смета за опасна за одење. Со карпи лоцирани веднаш до океанот и комерцијална улица во близина, паркот посебно се смета за добро да се поминува време во неговите спектакуларни погледи на зајдисонце.

Музеј УСС Мидвеј

Се наоѓа во центарот на Сан Диего, во морнаричкиот пристаниште, музејот е историски поморски носач на авиони со широка колекција авиони, од кои многу се изградени во Калифорнија. Овој пловечки музеј на градот не само што опфаќа обемни воени авиони како експонати, туку исто така е домаќин на разни изложби на живот и морски пријателски изложби.

USS Midway беше, исто така, најдолготрајниот американски носач на авиони во 20 век, а денес музејот дава добар поглед на поморската историја на нацијата.

Поморски музеј во Сан Диего

Основана во 1948, на музејот ја има најголемата колекција гроздобер морски бродови во сите Соединетите државиНа Музејот е домаќин на неколку обновени гроздобер бродови, а централното место на местото е именувано како Starвезда на Индија, железен пловен брод од 1863 година. Меѓу многуте други историски атракции, една е точна реплика на предводникот на првиот европски истражувач што стапнал во Калифорнија, Хуан Родригез Кабрило Сан Салвадор, која е изградена во 2011 година.

Национален споменик Кабрило

Национален споменик Кабрило Националниот споменик Кабриillо го одбележува слетувањето на Хуан Родригез Кабриillо на заливот Сан Диего во 1542 година

Сместено на јужниот врв на полуостровот Поинт Лома во Сан Диего споменикот е изграден во чест на слетувањето на првата европска експедиција на западниот брег на САД На Експедицијата ја изведе европскиот истражувач Хуан Родригез Кабриillо. Наведувајќи факт од голем интерес, тоа е исто време кога Калифорнија беше видена за прв пат во 1542 година од европскиот истражувач Кабриillо на неговото патување од Мексико. Овој историски градски споменик содржи светилник и добри погледи кои се протегаат сè до Мексико.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Познат како вториот по големина остров на Хаваи, островот Мауи се нарекува и островот долина. Островот е сакан поради недопрените плажи, националните паркови и едно од најдобрите места за да се погледне хавајската култура. Прочитајте повеќе на Мора да се видат места во Мауи, Хаваи.


Онлајн американска виза е електронска патна дозвола за посета на САД за период до 3 месеци и посета на Сан Диего, Калифорнија. Процес на виза за ESTA за САД е автоматизиран, едноставен и целосно онлајн.

чешки граѓани, Сингапурски граѓани, Дански граѓани, и полски граѓани може да аплицира онлајн за онлајн американска виза.