Посета на Калифорнија со американска виза преку Интернет

Ажурирано на Dec 12, 2023 | Онлајн американска виза

Ако сакате да ја посетите Калифорнија за деловни или туристички цели, ќе мора да аплицирате за американска виза. Ова ќе ви обезбеди дозвола да ја посетите земјата во период од 6 месеци, и за работа и за патување.

Доколку размислувате за посета Сончева држава, веќе мора да сте свесни за бројните туристички атракции, ресторани и музеи во кои можеби сакате да одите. Ако сè уште не сте почнале да гледате, не грижете се, ние ќе ви помогнеме со оваа огромна задача! Калифорнија е огромна држава која се наоѓа во Соединетите Американски Држави и во неа се сместени некои од најживите туристички градови во земјата, вклучително и Сан Франциско и Лос Анџелес.

Постојат неколку автобуски тури кои ги води државата и ќе ве одведат до сетови на некои од најпознатите Холивудски филмови, како што е Pretty Woman и многу други! Ако сте доволно внимателни, можеби ќе добиете можност да запознаете славна личност или две! Во случај да не сте многу љубител на филмови, не грижете се - има многу други атракции за да ве забавуваат, кои вклучуваат Дизниленд во Лос Анџелес Пристаништето на Санта Моника.

И додека сте во Лос Анџелес, едноставно не можете да ја пропуштите можноста да уживате во прекрасните плажи на Малибу or Venice Beach! Ако сте љубител на сурфањето или сакате да добиете блескав тен, нема недостаток на плажи во ЛА кои со задоволство ќе ги задоволат сите ваши желби и барања! Но, пред да ги спакувате куферите и да тргнете на пат, има неколку работи за кои мора да знаете - продолжете да читате за да дознаете што се тие.

Кои се најдобрите туристички атракции во Калифорнија?

Според она што го споменавме претходно, има толку многу работи што треба да ги видите и направите во градот, што ќе треба да го натрупате вашиот план колку што е можно повеќе! Некои од најпопуларните атракции за разгледување што ги посетуваат туристите вклучуваат Мостот Голден Гејт и Алкатраз, Патеката на славните и кинескиот театар и студиото Универзал.

Мостот Голден Гејт и Алкатраз

Ако сакате да го погледнете прекрасниот мост Голден Гејт, се што треба да направите е да се качите на брод од Алкатраз. Има неколку тури кои ќе ви дадат детална историја на местото, која ги вклучува приказните на сите озлогласени криминалци кои служеле овде, заедно со нивните обиди да избегаат од таму.

Булеварот на славните и Кинески театар

Нема потреба да се каже дека Лос Анџелес е дом на бројни светски познати личности, кои вклучуваат некои од најголемите музички уметници, актери и ТВ водители во тоа време. Популарната патека на славните служи како значка на честа за оние кои го раздвижија светот и Холивуд со своите таленти, додека кинескиот театар е место каде што ќе ги најдете отпечатоците од рацете и стапалките на ѕвездите од сите времиња на историјата.

Универзална Studios

Посетата на Universal Studios треба да падне на листата на „места за посета“ на секоја личност, без разлика на нивната возраст! Мноштвото забавни возења и атракции во забавниот парк, исто така, вклучува област што е изградена за да личи на светот на Хари Потер - тоа е остварување на сонот за секој Потерхед!

Зошто ми е потребна виза за Калифорнија?

Доколку сакате да уживате во многуте различни атракции на Калифорнија, задолжително мора да имате некаква форма на виза со вас како форма на овластување за патување од владата, заедно со други потребни документи како што се вашите пасош, документи поврзани со банка, потврдени авионски билети, доказ за лична карта, даночни документи итн.

Која е подобноста за виза за посета на Калифорнија?

За да ги посетите Соединетите Американски Држави, ќе треба да имате виза. Постојат првенствено три различни видови визи, имено привремена виза (за туристи), а зелена карта (за постојан престој), и студентски визи. Ако ја посетувате Калифорнија главно за целите на туризам и разгледување знаменитости, ќе ви треба привремена виза. Ако сакате да аплицирате за ваков вид виза, мора да аплицирате за американска виза преку Интернет или да ја посетите амбасадата на САД во вашата земја за да соберете повеќе информации.

Во случај да престојувате во САД повеќе од 90 дена, тогаш ESTA нема да биде доволно - ќе треба да аплицирате за Категорија Б1 (деловни цели) or Категорија Б2 (туризам) наместо виза.

Кои се различните видови визи за посета на Калифорнија?

Постојат само два вида визи за кои мора да знаете пред да ги посетите САД или Калифорнија -

Б1 деловна виза - Деловната виза Б1 е најдобро прилагодена за кога сте во посета на САД деловни состаноци, конференции, и немаат план да се вработат додека се во земјата да работат за американска компанија.

Б2 туристичка виза - Туристичката виза Б2 е кога сакате да ги посетите САД рекреативни или празнични цели. Со него можете да учествувате во туристички активности.

Како можам да аплицирам за виза за посета на Калифорнија?

За да аплицирате за виза за посета на Калифорнија, прво ќе треба да пополните апликација за виза преку Интернет or ДС - 160 форми. Ќе треба да ги доставите следните документи:

  • Оригинален пасош кој важи најмалку 6 месеци од датумот на влез во САД со минимум две празни страници.
  • Сите стари пасоши.
  • Потврда за закажување интервју
  • Неодамнешна фотографија со димензии 2” X 2” е направена на бела позадина. 
  • Потврди за такси за апликација за виза / доказ за плаќање на такса за апликација за виза (такса за MRV).

Откако успешно ќе го поднесете формуларот, потоа ќе треба да закажете интервју во американската амбасада или конзулат. Периодот што треба да го чекате за да го закажете вашиот состанок зависи од тоа колку се зафатени во даденото време.

Во вашето интервју, ќе се бара да ги презентирате сите потребни лични документи, како и да ја кажете причината за вашата посета. Откако ќе помине, ќе ви биде испратена потврда дали вашето барање за виза е одобрено или не. Доколку биде одобрена, визата ќе ви биде испратена во краток временски период и ќе можете да го имате вашиот одмор во Калифорнија!

Дали треба да земам копија од мојата американска виза?

Американска виза

Секогаш се препорачува да се задржи на дополнителна копија од вашата eVisa со вас, секогаш кога летате во друга земја. Доколку во секој случај не можете да најдете копија од вашата виза, земјата одредиште ќе ви го одбие влезот.

Колку долго важи американската виза?

Валидноста на вашата виза се однесува на временскиот период за кој ќе можете да влезете во САД користејќи ја. Освен ако не е поинаку наведено, ќе можете да влезете во САД во секое време со вашата виза пред нејзиното истекување, и се додека не сте го потрошиле максималниот број на влезови доделени за една виза. 

Вашата американска виза ќе стапи во сила од датумот на нејзиното издавање. Вашата виза автоматски ќе стане неважечка штом ќе истече нејзиниот рок, без оглед на тоа дали записите се потрошени или не. Обично, на 10-годишна туристичка виза (Б2) 10-годишна деловна виза (Б1) има важност до 10 години, со периоди на престој од 6 месеци во исто време и повеќекратни записи.

Може ли да ја продолжам визата?

Не е возможно да ја продолжите вашата американска виза. Во случај да истече вашата американска виза, ќе мора да пополните нова апликација, следејќи го истиот процес што го следевте за вашата оригинална апликација за виза. 

Кои се главните аеродроми во Калифорнија?

Аеродром во Сан Франциско

Меѓународниот аеродром во Сан Франциско

Додека LAX е главниот аеродром во државата Калифорнија ако сакате да се упатите во Лос Анџелес, исто така има и бројни други аеродроми лоцирани низ целата држава, што ги вклучува Сан Франциско Интернешнл, San Diego International и Oakland International - така што нема недостиг од аеродроми во државата, и врз основа на тоа каде престојувате или се упатувате кон прво на вашето патување во Калифорнија, мора да ја донесете вашата одлука. LAX спаѓа меѓу еден од најпрометните аеродроми во светот и е поврзан и со повеќето од главните аеродроми во светот.

Може ли да работам во Калифорнија?

Канцеларијата на Google

Има многу индустрии каде што можете да работите, во државата Калифорнија. Додека некои луѓе може да се упатат кон државата да бараат слава и богатство низ Холивуд, други може да најдат задоволителни работни места во туризмот, трговијата на мало или други индустрии. Бидејќи Калифорнија е прилично голема во индустријата за здравје и фитнес, ако имате интерес или искуство во оваа област, можеби ќе можете да најдете позиција за тренер во теретана!

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Проверете ги најдобрите американски ски дестинации за да ви помогнат да ја подготвите најдобрата листа на кофи за скијање. Дознајте повеќе на Најдобрите скијачки центри во САД


Странски пасоши мора да имаат ESTA американска виза да може да влезе во Соединетите Американски Држави. Странските државјани можат да аплицираат за Апликација за виза во САД за неколку минути.

полски граѓани, Португалски граѓани, Сингапурски граѓани, и Британски граѓани може да аплицира онлајн за ESTA US Visa.