Vendet që duhen parë në Los Anxhelos, SHBA

Përditësuar më Dec 09, 2023 | Viza amerikane në internet

Los Angeles i njohur ndryshe si City of Angles është qyteti më i madh në Kaliforni dhe qyteti i dytë më i madh në Shtetet e Bashkuara, një qendër e industrisë së filmit dhe argëtimit të vendit, shtëpia e HollyWood dhe një nga qytetet më të pëlqyera për ata që udhëtojnë në SHBA për herë të parë. koha.

Me kaq shumë vende dhe vende të mira për të kaluar një kohë të mrekullueshme, nuk është një opsion për të kapërcyer LA në një udhëtim në Amerikë. Lexoni së bashku për të ditur më shumë për disa nga vendet më të mira për të parë kur jeni në një vizitë në Los Angeles.

Parku Disneyland

I ndërtuar në resortin Disneyland në Anhalem, Kaliforni, ky park tematik i mbushur me fantazi të disney u projektua nën mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë të Walt Disney. Resorti ofron dy parqe tematike, Parku Disneyland Disney Adventure Park California, secila me grupin e vet të atraksioneve unike.

Parku argëtues i klasit botëror përmban 8 toka tematike, me atraksione që variojnë nga 'Toka e Fantasyland' që eksploron botën e Peter Pan-it deri tek ajo me një rezidencë të përhumbur.

Ky është një vend në Los Angeles që ka diçka për njerëzit e të gjitha moshave. Me dy parqe të mrekullueshme tematike, tre hotele Disneyland Resort dhe shumë udhëtime, shfaqje dhe personazhe kostumesh, Turistik Disneyland është një pamje e domosdoshme e LA

Studiot universale hollywood

Ky park tematik i jashtëzakonshëm i vendosur në Los Angeles County përmban udhëtime, restorante, dyqane dhe shumë më tepër me temë rreth shumë filmave të preferuar të Hollivudit të të gjitha kohërave. Atraksionet në park janë ndërtuar rreth temave të ndryshme kinematografike, nga kohët e Hollivudit të Vjetër deri te filmat më të pëlqyer si ekskluziviteti i Mummy dhe Jurassic Park.

Secila prej loteve në zonë përmban gjithçka, nga shfaqjet e drejtpërdrejta, restorantet dhe dyqanet me tematikë, udhëtimet me tematikë deri te studiot e filmit që ofrojnë një paraqitje të shkurtër të prapaskenave të shumë prej filmave më të mëdhenj të Hollivudit.

I parkut tërheqja më e dukshme përfshin "Bota magjistare e Harry Potter", duke shfaqur një udhëtim emocionues të bazuar në ekran - "Harry Potter And The Forbidden Journey", i vendosur në një kopje të Kështjellës Hogwarts, shumë dyqane dhe restorante të bazuara në universin e Harry Potter dhe shumë shfaqje të drejtpërdrejta po aq të mahnitshme sa ajo që përfshin një "Korin e bretkosave". ku mund të shihen studentët e Hoguortsit me bretkosën e tyre duke kënduar.

Hollywood Walk of Fame

Shtrirja e trotuarit me famë botërore, e përhapur përgjatë 15 blloqeve të Bulevardi Hollywood, është gdhendur emrat e aktorëve, kineastëve, muzikantëve dhe personazheve më të njohur në historinë e kinemasë hollivudiane.

Trotuari, i zbukuruar me yje tunxhi, është i shënuar me artistë që nga vitet 1960. Ky 'trotuar i magjepsjes', siç mund të quhet lehtësisht, ka më shumë se dy mijë yje dhe ndodhet në Rruga më e famshme e L.A e ngarkuar me monumente, muze dhe atraksione të tjera të Hollivudit duke shfaqur trashëgiminë filmike dhe argëtuese të qytetit.

Skelë e Santa Monikës

Duke u shtrirë drejt Oqeanit Paqësor, ky park argëtues i vogël në Santa Monica, Kaliforni, është një mrekulli e vogël bregdetare . Mbushur me Rides, restorante, dyqane, kafene akuarium, kjo pikë referimi e preferuar lokale është më shumë se njëqind vjeç.

Rrota e tij e kuqe dhe e verdhë e ndezur e ferisit është një ikonë e qytetit, me pamjet e mbrëmjes së Paqësorit dhe qytetit të Malibu dhe South Bay e bëjnë atë një përvoja përfundimtare e Kalifornisë.

Muzeu i Artit i Qarkut Los Angeles (aka LACMA)

Muzeu i Artit i Qarkut në Los Angeles LACMA është muzeu më i madh i artit në Perëndim frymëzon krijimtarinë dhe dialogun

La muzeu më i madh i artit në perëndim të Shteteve të Bashkuara, ky muze është shtëpia e qindra mijëra objekteve që shfaqin mijëra vjet shprehje artistike nga e gjithë bota. Ky institucion i fokusuar në art, me koleksione të ndryshme të historisë së artit, shpesh pret ekspozita për artin e formave të ndryshme, shfaqje dhe koncerte.

Edhe për ata që nuk mund të qëndrojnë në një muze për më shumë se një orë, ky vend ka ende shumë për të ofruar me arkitekturën e tij të mahnitshme dhe shfaqjet e përkohshme.

Qendra Getty

Qendra Getty Qendra Getty është e njohur për arkitekturën, kopshtet dhe pamjet me pamje nga LA

I njohur për arkitekturën, kopshtet dhe pamjet me pamje nga Los Angeles, kjo qendër miliarda dollarëshe është i njohur për koleksionin e tij të përhershëm të piktura, skulpturë, dorëshkrim, me shumë nga pjesët e artit që përfaqësojnë artin bashkëkohor dhe modern të para shekullit të 20-të. Një vend me arkitekturë të shkëlqyer dhe një atmosferë tërheqëse, ky mund të jetë padyshim përvojat më të mira muzeale që keni pasur ndonjëherë.

Grove

Përzierja më e mirë e shitjes me pakicë dhe restoranteve në Los Anxhelos, The Grove është e famshme në botë për opsionet e saj të blerjeve dhe ngrënies së nivelit të lartë. Një pikë referimi e qytetit me shije dhe luks, The Grove është një vend që ia vlen të përjetohet, ku rrugët e tij të pasura tregtare i çojnë vizitorët në një udhëtim prapa në kohë.

Madame Tussauds Hollywood

I ndodhur në Hollywood, Kaliforni, ky muze feston frymën e kinemasë që strehon figura dylli të disa prej personazheve më të famshëm të Hollivudit. E muzeut galeritë me tema me figura historike nga kinemaja amerikane është një kënaqësi për sytë.

E vendosur vetëm ngjitur me Teatrin Kinez të famshëm TCL - një pallat filmi në Walk of Fame historike, me shumë restorante dhe kafene të pasura aty pranë, ky është një vend i mrekullueshëm për të kaluar një ditë të mirë në LA.

Observatori Griffith

Observatori Griffith Një tërheqje popullore turistike me një gamë të gjerë hapësire dhe shfaqje të lidhura me shkencën

Meditoni mbi mrekullitë e qiellit nga ky vend i njohur si porta hyrëse e Kalifornisë Jugore në kozmos. Tërheqja më popullore dhe me yje e Kalifornisë, Observatori Griffith është një destinacion për të mos u kapërcyer me çdo kusht në Los Angeles.

Me hyrjen falas, shumë ekspozita mahnitëse të qiellit dhe më gjerë, dhe një sërë pikash fantastike pikniku, ky është vendi ku do të keni një pamje të pashoqe të Los Anxhelosit dhe shenjës së famshme të Hollivudit.

Venecia Beach

I njohur për shëtitoren e tij buzë oqeanit, këtë qytet plazhi të zhurmshëm me restorante luksoze, dyqane të bukura, artistë në rrugë, pika të nxehta ushqimore dhe gjithçka tjetër që hyn në fushën e argëtimit, ky është sheshi i lojërave i Kalifornisë pranë detit. Një nga atraksionet më të ngarkuara të qytetit, ky vend vizitohet nga turistë nga e gjithë bota.

Edhe në ditët më të zakonshme, Los Angeles mund të duket si një qytet krejtësisht i gjallë, me vendndodhjet e tij të shumta gati për të ofruar një përvojë argëtimi dhe gëzimi që nuk vjetërohet kurrë. Sigurohuni që të hidhni një sy në vendet më të mira të qytetit që ofrojnë një vështrim në anën më të njohur të Amerikës.

LEXO MË SHUMË:
Seattle është i famshëm për përzierjen e tij të larmishme kulturore, industrinë e teknologjisë, kulturën e kafesë dhe shumë më tepër. Lexo më shumë në Vendet që duhen parë në Seattle


Viza amerikane në internet është një leje elektronike udhëtimi për të vizituar SHBA-në për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar qytetin përrallor të Los Anxhelosit. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA në SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë shumë atraksione në Los Angeles si Disneyland dhe Universal Studios. Procesi i vizave në SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë irlandezë, Qytetarë portugezë, Qytetarët suedezë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni online për vizë amerikane në internet.