Vendet që duhen parë në Nju Jork, SHBA

Përditësuar më Dec 09, 2023 | Viza amerikane në internet

Një qytet që shkëlqen me gjallëri në çdo orë të ditës, nuk ka Lista i cili mund t'ju tregojë se cilat vende për të vizituar në Nju Jork midis tërheqjeve të shumta të tij unike. Sidoqoftë, këto vende të njohura dhe më të preferuara të qytetit nuk anashkalohen kurrë në një vizitë në qytetin e Nju Jorkut.

Një qytet ku çdo kthesë e re mund t’ju ​​çojë në ndonjë monument të artit, muze, galeri ose thjesht një vend që mund të jetë i pari i këtij lloji në botë, Nju Jorku është aq sinonim i Amerikës saqë bëhet e qartë vetëm për t’u vizituar atë në një udhëtim në Shtetet e Bashkuara. Dhe me gjithçka që ofron qyteti, ia vlen!

Lexoni së bashku për të eksploruar disa nga vendet që duhet parë në Nju Jork dhe ndoshta, përpiquni të gjeni të preferuarin tuaj nga të gjithë, nëse zgjedhja e një prej shumëve është e mundur fare!

Bateria

Ky park prej 25 hektarësh i vendosur në majën jugore të Manhattanit, vjen me pamje të mrekullueshme të Portit të Nju Jorkut nga njëra anë, dhe rrethinës krejt natyrore nga ana tjetër. Ndryshe nga hapësirat e tjera të zëna turistike, Battery Park është një nga vendet më të qeta në Nju Jork, me shumë hapësira të gjelbra dhe pamje të bukura të portit duke e bërë atë një vend të mirë për të ndaluar dhe për të marrë në pamje e mirë panoramike e qytetit të Nju Jorkut.

Bryant Park

Një destinacion gjatë gjithë vitit i Nju Jorkut, Bryant Park është më i dashur për kopshtet e tij sezonale, zona e kohës së lirë për turistët dhe punonjësit e zyrës njësoj, patinazh dimri, mbrëmje verore filma falas dhe shumë më tepër, duke e bërë atë zonën më të preferuar të Manhattanit për aktivitete të kohës së lirë.

Me kioska ushqimore të njohura, kafene dhe Bibliotekën Publike të NY në një distancë të afërt, ky mund të jetë një vend i mirë për t'u çlodhur kur jeni të lodhur nga eksplorimi i shumë monumenteve dhe muzeve në lagjen Manhattan.

Brooklyn Bridge Park

Ky oaz urban në Nju Jork përmban peizazhe dhe pamje të mrekullueshme të Lumit Lindor të Nju Jorkut. Parku ujor ndodhet nën Urën e Bruklinit. Parku funksionon pa kosto dhe është i hapur 365 ditë të vitit.

Ky vend ofron mënyra më e mirë për të përjetuar vetëm një ditë të zakonshme në Nju Jork, nga eksplorimi i terreneve sportive, pikniqe miqësore me familjen deri tek vëzhgimi i mjedisit të mirë të gjelbër dhe natyrës. Dhe e gjithë kjo pikërisht në mes të një prej qyteteve më të mëdha të Amerikës!

Parku Qendror, NYC

Parku qendror Vlerësohet se 42 milion njerëz vizitojnë Parkun Qendror çdo vit

E vendosur në pjesën e preferuar të Nju Jorkut, midis Lindjes së Epërme dhe Anës Perëndimore të Manhattanit, Central Park është gjithashtu ndër disa nga parket më të mëdhenj të qytetit. Tani çfarë mund të jetë kaq e mirë për një park urban që ndodhet në mesin e një prej qyteteve më të ngarkuara në botë?

Parku konsiderohet si një pikë referimi për parqet urbane në të gjithë botën, duke paraqitur një shembull të një arkitekture të jashtëzakonshme peizazhi. Në këtë 840 hektarë gjelbërim kopsht, me prezencën e çdo elementi skenik të natyrës, që nga peizazhet, rezervuarët e deri te shtigjet e gjera të ecjes mes pemëve të mëdha, ky është oborri i shtëpisë së Nju Jorkut.

Times Square

Një qendër kryesore argëtuese dhe destinacion turistik në Midtown Manhattan, Times Square është qendrat më të ngarkuara në botë, një vendndodhje e industrisë argëtuese botërore. Qendra e botës tregtare dhe argëtuese të Amerikës, ky vend strehon disa nga atraksionet që duhen parë në qytet, një prej tyre është Madame Tussauds New York, me sa duket muzeu më i madh i dyllit në botë.

I njohur për të Shfaqjet e Broadway në rrethin e Teatrit, drita të ndritshme dhe mijëra dyqane tregtare, kjo është ndoshta pjesë e Nju Jorkut e cila nuk fle kurrë! Times Square është padyshim atraksioni më i vizituar në botë për të gjitha arsyet e mira.

Ndërtimi i shtetit të Perandorisë

Ndërtimi i shtetit të Perandorisë Ndërtimi i shtetit shtetëror, emri i tij rrjedh nga Empire State Nofka e Nju Jorkut

Dikur ndërtesa më e lartë e shekullit të 20 -të, Empire State Building është Struktura më e njohur e Nju JorkutMe Rrokaqiell 102 kate është një nga shembujt më të mirë të stilit modernist të arkitekturës art-deco që gjendet në shumë ndërtesa moderne në të gjithë botën. Ky rrokaqiell më i famshëm në botë, me ekspozita dhe vëzhgime në disa nga katet e tij, është një nga tërheqjet që duhet parë në Nju Jork.

Statuja e Monumentit Kombëtar të Lirisë

Statuja e Monumentit Kombëtar të Lirisë Statuja e Lirisë (Liria Ndriçuese e Botës)

Një monument historik i Nju Jorkut, Statuja e Lirisë është një tërheqje e Nju Jorkut e cila nuk ka nevojë për ndonjë shtjellim. I vendosur në Liberty Island të qytetit, ky monument ikonik është monumenti më i njohur i Amerikës në nivel global.

Në fakt, statuja iu dhurua Shteteve të Bashkuara nga Franca, si një shenjë miqësie. Dhe vetëm për një fakt ndriçues, monumenti dihet se përfaqëson Perëndeshë romake Libertas, duke personifikuar lirinëMe Një simbol i identitetit amerikan dhe shpresë për miliona emigrantë që shkelin në vend për herë të parë, askush nuk ka nevojë t'ju kujtojë që të vizitoni këtë skulpturë ikonike në një udhëtim në Nju Jork.

Chelsea Market

E vendosur në lagjen Chelsea të qytetit të Manhattan, Chelsea Market është një shesh ushqimi dhe pakicë me një perspektivë globale. Duke pasur parasysh faktin se ky vend ishte vendi i shpikjes së biskotave Oreo të njohura në të gjithë botën, me një gamë të gjerë ushqimesh, ushqimesh dhe dyqane të vendosura në tregun e tij të brendshëm sot, ky vend është një domosdoshmëri për t'u përfshirë në çdo itinerar të qytetit të Nju Jorkut.

LEXO MË SHUMË:
San Francisko njihet si qendra kulturore, tregtare dhe financiare e Kalifornisë. Bukuria e këtij qyteti është padyshim e përhapur në qoshe të ndryshme. Mësoni rreth Vendet që duhen parë në San Francisko


Viza amerikane në internet është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar Nju Jorkun. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një vizë online të SHBA-së për të qenë në gjendje të vizitojnë atraksionet e shumta të Nju Jorkut si Times Square, Empire State Building, Central Park, Statuja e Lirisë Kombëtare Monumenti dhe shumë të tjera. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash.

Qytetarë irlandezë, Qytetarët e Singaporit, Qytetarët danezë, dhe Qytetarë japonezë mund të aplikoni online për vizë amerikane në internet.