Vendet që duhen parë në San Francisko, SHBA

Përditësuar më Dec 09, 2023 | Viza amerikane në internet

I njohur si qendra kulturore, tregtare dhe financiare e Kalifornisë, San Francisko është shtëpia e shumë vendeve të Amerikës me vlerë për pamje, me disa vende që janë sinonim i imazhit të Shteteve të Bashkuara për pjesën tjetër të botës.

Një qytet me një prekje të të gjitha gjërave të mira, San Francisko ka gjithashtu një nga rrugët më të shëtitshme të vendit, duke pasur parasysh peizazhet e shumta të pasura kulturore dhe lagjet e ndryshme të shpërndara me dyqane të të gjitha llojeve.

Bukuria e këtij qyteti është padyshim e përhapur nëpër qoshe të ndryshme, duke e bërë atë një përvojë edhe më emocionuese për të kaluar kohën për të eksploruar shumë vendndodhje të ndryshme.

Ura e Artë e Portës

Konsiderohet si ikona e San Franciskos, Ura e Golden Gate ishte ura më e gjatë pezulluese e kohës së saj në vitet 1930. E parë ende si një mrekulli inxhinierike sot, ura 1.7 milje lidh San Francisko me Marin County, Kaliforni. Duke reflektuar energjinë e gjallë të qytetit kalifornian, një shëtitje nëpër urë është një përvojë e domosdoshme në San Francisko.

Muzeu i Artit Modern të San Franciskos

Duke strehuar koleksione të njohura ndërkombëtarisht të artit bashkëkohor dhe modern, Muzeu i Artit Modern të San Franciskos është një nga më të mëdhenjtë e këtij lloji në Shtetet e Bashkuara. Muzeu i Artit Modern i San Franciskos është i pari në Bregun Perëndimor kushtuar vetëm artit të shekullit të 20 -të.

Muzeu ndodhet në zemër të qytetit Rrethi SOMA, një vend i mbushur me shumë varietete të tjera Galeritë e artit, muze opsionet e pasura të ngrënies, duke e bërë këtë muze të mirënjohur vetëm një nga atraksionet e shumta në lagje.

Golden Gate Park

Një nga parqet më të vizituara në Shtetet e Bashkuara, Parku Golden Gate është vetë shtëpia e disa atraksioneve të njohura të qytetit. Ky vend 150 vjeçar është edhe më i madh se Parku Qendror i Nju Jorkut i mirënjohur, duke e bërë atë një vend të mrekullueshëm edhe për të kaluar një ditë të mbarë, duke kaluar nëpër atraksionet e tij të ndryshme.

Kopshte të bukura, duke shfaqur një kopsht çaji japonez shumë artistik e cila është gjithashtu një nga më të vjetrat e këtij lloji në vend, hapësirat e gjelbra, pikat e piknikut dhe muzetë, ky vend nuk është padyshim thjesht një hapësirë ​​e zakonshme e gjelbër brenda qytetit.

Pallati i Arteve të Bukura

E vendosur në rrethin Marina të San Franciskos, struktura monumentale është një vend i mrekullueshëm për të vëzhguar në heshtje bukurinë e qytetit. Fillimisht e ndërtuar për një ekspozitë të vitit 1915, vendi është një tërheqje pa kosto e qytetit, tani përdoret shpesh edhe për ngjarje dhe shfaqje private. Të arkitektura e Arteve të Bukura të pallatit, së bashku me kopshtet e tij të mbajtura mirë dhe peizazhin e shkëlqyeshëm pranë urës Golden Gate, është një vend që me siguri do të dukej direkt nga një përrallë.

39 Pier

Një tërheqje popullore turistike në qytet, Pier 39 është një vend të gjithçkaje, për të gjithë. Me restorante buzë ujit, atraksionet e njohura të blerjeve, arkadat video, luanët e adhurueshëm të detit të Kalifornisë dhe pamjet nga gjiri, kjo mund të kryesojë lehtësisht listën e vendeve që duhen parë në San Francisko.

Një nga vendet më emocionuese në skelë përfshin Akuariumin e Gjirit të Kalifornisë, që strehon mijëra lloje të gjallesave detare. E vendosur në bregun ujor historik të qytetit, Pier 39 është një vend ku mund të merrni pamje të përsosura të urës Golden Gate dhe peizazheve të qytetit.

Union Square

Union Square Union Square, destinacioni turistik numër 1 i San Franciskos për Blerje, Darka dhe Argëtim

Një shesh publik në qendër të San Franciskos, vendi është i rrethuar nga dyqane, galeri dhe restorante luksoze, të referuara shpesh si distrikti qendror i blerjeve tërheqja turistike më e njohur e qytetit. Me disa nga hotelet më të mira dhe lehtësitë e transportit të lehtë në zonë, Sheshi Union konsiderohet si një pjesë qendrore e San Franciskos dhe një nga vendet më të mira për të filluar turneun e qytetit.

Eksploratorium

Një shtëpi argëtimi shkencore dhe një laborator eksperimental, muzeu i shkencës, teknologjisë dhe arteve në San Francisko është një vend ku mund të rishfaqet kurioziteti ynë i fëmijërisë. Një vend i mbushur me vizitorë të të gjitha moshave, ky nuk është vetëm një muze, por shumë një portë për të eksploruar mrekullitë e shkencës dhe artit.

Muzeu ka ekspozita dhe aktivitete të shumta që shtjellojnë parimet e shkencës, duke na kujtuar se sido që të jetë mosha, shkenca nuk dështon të mahnisë.

Monumenti Kombëtar i Muir Woods

Një shans i lehtë për ta parë pemët më të larta të botës është ky park i mrekullueshëm në San Francisko. Një pjesë e Zonës Kombëtare të Rekreacionit Golden Gate, Muir Woods është veçanërisht i njohur për pemët e tij të larta të drurit të kuq, një specie bimore më shumë se 2000 vjeçare e përhapur në të gjithë bregun e Kalifornisë.

Me shtigje të shumta ecjeje përgjatë përroit Redwood së bashku me pamjet plotësuese të Paqësorit dhe më gjerë, çdokush mund të kalojë lehtësisht orë të tëra në këto mjedise mes pyjeve gjigante me drurë të kuq.

Lagje e kinezëve

Një nga më të vjetrat në Amerikën e Veriut dhe enklava më e madhe kineze jashtë Azisë, ky vend është plot me restorante tradicionale kineze, dyqane suveniresh, furra buke dhe më shumë.

Një nga atraksionet më të njohura të qytetit, Chinatown është i dashur nga turistët kudo për ushqimin e tij autentik kinez dhe rrugët dhe rrugicat e vjetra të mbushura plot. Një shëtitje nëpër treg do të çonte në disa nga restorantet më të mira me çmim të ulët, dyqanet e çajit dhe gjithçka që ju duket si nga rrugët origjinale të Kinës.

Rruga Lombard

Rruga Lombard Rruga Lombard është e famshme për një seksion të pjerrët, me një bllok me tetë kthesa me kapëse flokësh

Një nga rrugët më të përdredhura në botë, me tetë kthesa të mprehta me kapëse flokësh, ky është një vend mjaft i shtrembër në një mënyrë të mirë. Zbukuruar me shtretër lulesh dhe shtëpi të bukura nga të dyja anët, mund të jetë një nga vendet për t'u çlodhur, ndërsa thjesht bëni një shëtitje nëpër kthesat e saj me kapëse flokësh. Kjo rrugë është gjithashtu një nga pikat më të njohura të qyteteve, ku shpesh automjeteve mund t'u duhet të presin disa minuta për të kaluar nëpër kthesat, duke e bërë edhe më të mirë eksplorimin e zonës në këmbë.

Twin Peaks

Një lagje e largët rezidenciale e vendosur në majat e dyfishta, ky atraksion është një vend i qetë turistik i qytetit me shtigje ecjeje dhe pamje spektakolare 360 ​​gradë të San Franciskos. Duke u ngritur pothuajse 1000 metra mbi qytet, vendi është i ngarkuar me vizitorë që shkojnë deri në majat e majave për pamje mahnitëse të qytetit.

Ishulli Alcatraz

Ishulli Alcatraz Ishulli Alcatraz, ishulli maksimal i sigurt i burgut

Një ishull i vogël në Gjirin e San Franciskos, i vendosur në det të hapur nga qyteti, ishulli Alcatraz u përdor më parë si një vend për një far, por në vitet e mëvonshme u shndërrua si një ishull burgu nën ushtrinë amerikane. Ishulli tani pret turne të organizuara brenda muzeut të tij, duke zbuluar histori nga burgu më famëkeq i vendit të kohës, i cili dikur strehonte kriminelë që nga Lufta Civile.

Gjëra të vogla: Arratisja nga Alcatraz është një film aksion amerikan i vitit 1979 me regji nga Don Siegel. Filmi luan Clint Eastwood dhe dramatizon arratisjen e të burgosurve të vitit 1962 nga burgu i sigurisë maksimale në ishullin Alkatraz.

LEXO MË SHUMË:
Një nga qytetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara të njohur për arkitekturën e tij, mësoni rreth Vendet që duhen parë në Çikago.


Viza amerikane në internet është një autorizim elektronik udhëtimi për të vizituar Amerikën për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar San Francisko. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA-së për të qenë në gjendje të vizitojnë Los Anxhelosin shumë atraksione në San Francisko si Ura Golden Gate, Pier 39, Union Square dhe shumë të tjera. Procesi i vizave në SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Qytetarë irlandezë, Qytetarët e Singaporit, Qytetarët suedezë, dhe Qytetarë japonezë mund të aplikoni online për vizë amerikane në internet.