Vendet që duhen parë në Las Vegas, SHBA

Përditësuar më Dec 09, 2023 | Viza amerikane në internet

Spanjisht për termin The Meadows, Las Vegas është qendra për argëtim dhe argëtim të të gjitha llojeve. Qyteti nxiton dhe nxiton gjatë gjithë ditës, por jeta e natës në Las Vegas ka një atmosferë krejtësisht të ndryshme. Është magjepsja e jetës së natës për të cilën lumi drejt qytetit, jo për relaksim apo qëllim thjesht turne, por për një kënaqësi të fortë.

Ju duhet ta vizitoni qytetin gjatë periudhës së vitit të ri, Krishtlindjeve dhe Halloween-it apo edhe ndryshe, vendi sjell atë lloj çmendurie që mund të mos e kishit parë kurrë më parë. Qoftë për qëllime të ngrënies elegante, për shumë lojëra të fatit me kumarxhinjtë më të mirë atje, për të blerë markat më të mira apo thjesht për argëtim, Las Vegas ju ka rikthyer. Qyteti është qyteti më i njohur në Nevada dhe qyteti i 26-të më i njohur në Shtetet e Bashkuara.

Fama dhe emri në mbarë botën janë kryesisht për të qenë zona argëtuese e planetit ku shumica e të rinjve kalojnë kohën e jetës së tyre dhe e mbajnë mend atë përgjithmonë. Qyteti njihet gjithashtu për portin e zonës metropolitane të Luginës së Las Vegasit dhe brenda perimetrit të zonës më të madhe Shkretëtira Mojave, formon qytetin më të madh të njohur atje.

Për shkak të turistëve që udhëtojnë këtu për argëtim në qendër të qytetit, Las Vegas shpesh njihet edhe si Qyteti turistik, duke mbajtur parasysh shërbimet me qendër resortin që ofron për turmën në përgjithësi. Nëse jeni të mërzitur përkohësisht duke u ngjitur në male dhe plazhe dhe po kërkoni një argëtim të lindur metropolitane, duhet të shkoni menjëherë në Las Vegas dhe të keni të gjitha llojet e argëtimit në dispozicionin tuaj. Gjithashtu, sigurohuni që të udhëtoni në këtë vend me një çantë plot me para sepse argëtimi i mirë nuk do të vijë për disa dollarë!

Këtu janë disa vende në Las Vegas që nuk mund të përballoni t'i humbisni.

Rrota e Ferrisit me rul të lartë

Rrotat e Ferrisit janë diçka që emocionon njerëzit e të gjitha moshave. Ose dikush ka frikë të hipë në rrotën e Ferrisit ose është shumë i emocionuar për të hipur në një. Çfarë do të ishte mëkatar sesa të hipje në këtë rrotë gjigante në qytetin e mëkatit? Kjo rrotë ndodhet në Shëtitorja e Linqit dhe është ylli i qytetit. Është 550 këmbë e lartë në matje dhe ka një pamje të bukur panoramike të qytetit për kufijtë, kryesisht një pamje më të mirë të vendndodhjes së tij - Rripi.

Duhen afërsisht 30 minuta që rrota të kryejë një rrotullim të plotë me rreth 30-40 persona të ulur të qetë në një kabinë/dhomë të timonit. Ky është një akomodim i mirë për kaq shumë njerëz, apo jo? Për të pasur përvojën më të mirë me këtë rrotë, sugjerohet që të hipni në timon mundësisht natën kur yjet janë jashtë dhe dritat e qytetit të qytetit vezullues të Vegasit janë të gjitha gati për t'ju mbështetur.

Kur rrota rrotullohet ngadalë dhe ju ngriheni kundër fryrjes së butë drejt qiellit, do të ishte një përvojë qiellore e njëhershme që do ta vlerësoni për pjesën tjetër të jetës tuaj. Rrota qëndron e hapur nga ora 11:30 deri në 2:00 të mëngjesit Rrota ndodhet në Bulevardin 3545 S Las Vegas, për të qenë të saktë.

stratosferë

Siç sugjeron edhe vetë emri, Stratosfera ndodhet fjalë për fjalë në mes të reve dhe shkallëzohet në qiell me një lartësi prej gati 1150 këmbësh. Kulla e Stratosferës është pafundësisht një nga vendet më tërheqëse në Las Vegas. Nëse jeni dikush që nuk i trembet lartësive dhe preferoni t'i ngjitni ato, atëherë duhet patjetër të drejtoheni drejt Kullës së Stratosferës në Las Vegas për disa udhëtime emocionuese nga maja si SkyJump, Big Shot dhe Insanity.

Arsyeja pse këta emra u janë dhënë në mënyrë specifike aktiviteteve të zhytjes në qiell është se të gjitha ato kanë cilësitë e tyre dhe të gjitha kanë diçka të ndryshme për të ofruar nga njëri-tjetri. Megjithatë, nëse nuk jeni adhurues i rënies së lirë dhe preferoni të qëndroni prapa dhe të shijoni bukurinë piktoreske që ofron kulla, mund të zgjidhni ta bëni edhe këtë. Kuverta e jashtme e kësaj kulle ofron një pamje të mrekullueshme nga lartësia e çmendur, duke e bërë këtë vendndodhje një nga vendet më të vizituara për aktivitetet e saj rrëqethëse dhe emocionuese. 

Kazino Bellagio & Show shatërvan

Kazino Bellagio dhe Show shatërvan Kazino Bellagio & Show shatërvan

Bellagio Casino and Fountain Show është një resort shumë i famshëm dhe i nivelit të lartë, spektakolar me disa aktivitete argëtuese dhe emocionuese për t'u marrë pjesë. Resorti nuk është thjesht një vend ideal për pushime për t'u qetësuar me turmën e klasit të lartë dhe ndoshta për t'u përplasur me të famshëm, por rrugicat kanë shumë më tepër për të ofruar për kënaqësinë tuaj. Qofshin kopshtet botanike të mirëmbajtura nëpër të cilat dëshironi të ecni, Galeria e Arteve të Bukura ose Konservatori, ky vend përfshin të gjitha. Resorti ofron gjithashtu shërbime si spa dhe sallon, restorante të shkëlqyera brenda kampusit, udhëtime turistike nëpër kampus, e gjithë kjo është 24/7 në dispozicion për ju, duke mbajtur mënjanë atraksionin qendror për të cilin resorti njihet kryesisht - kazino Bellagio.

Nëse e vini re në foton më poshtë, shatërvani është diçka e pazakontë, duke i shtuar bukuri të padiskutueshme të gjithë atmosferës së resortit. Ky shatërvan i lartë qielli është një tjetër arsye pse resorti njihet për bukurinë e tij. Në një interval prej çdo 15 minutash, shatërvani ngrihet drejt qiellit me një pjesë muzike shumë qetësuese për të shoqëruar kërcimin e saj. Turistët hipin drejt zonës së shatërvanit vetëm për të kapur një paraqitje të shkurtër të kësaj shfaqjeje të pashpjegueshme shatërvani. 

Diga Hoover

Vendi i kësaj dige është i mrekullueshëm për t'u parë, duke strehuar liqenin Mead i cili njihet edhe si rezervuari më i madh i ujit në vend. Diga është ndërtuar në lumin Kolorado dhe ka një furnizim të qëndrueshëm me ujë gjatë gjithë vitit. Përveç të qenit një vend kryesor për atraksionet turistike, diga dihet se shërben energji elektrike në tre shtete të veçanta të Nevadës, Arizonës dhe Kalifornisë.

Nëse keni një gjë për digat dhe ju pëlqen të flitet për këtë digë, ndoshta duhet të shtoni edhe Grand Canyon në listën tuaj nëse ndodheni në një turne në Shtetet e Bashkuara. Të dyja këto atraksione turistike ikonike mund të mbulohen lehtësisht brenda një dite, nëse jo, mund t'u caktoni ditë të veçanta të dyve. Nëse dëshironi të lironi pak xhepin, mund të zgjidhni edhe një udhëtim me helikopter për të fluturuar mbi këto bukuri madhështore dhe për të marrë pamje ajrore të zonës, në fakt, të gjithë qytetit. Nëse ndodheni në Las Vegas, mos e humbisni këtë vend të veçantë. 

Muzeu i Mob

Nëse e keni parë filmin e njohur hollivudian Wild Wild West, do të kujtoni menjëherë këtë vendndodhje të veçantë. Ndërsa emri zyrtar i muzeut është Muzeu Kombëtar i Krimit të Organizuar dhe Zbatimit të Ligjit, ky vend erdhi kryesisht në qendër të vëmendjes kur u shfaq në filmin West Wild Wild. Fama e filmit i solli famë muzeut. 

Muzeu përpiqet të bashkojë historinë e kulturës së mafias në Shtetet e Bashkuara përmes ekspozitave të tij duke përdorur teknologjinë, duke portretizuar individë të ndryshëm, duke shfaqur herë pas here trendet e modës dhe madje duke mbuluar të gjitha ngjarjet kryesore kulturore të kohës. Të gjitha këto portretizime janë bërë përmes videoklipeve dhe portretizimet e tjera janë fillimi i bisedës. Nëse ndodheni në Las Vegas, nuk mund të përballoni thjesht të humbisni përsosmërinë e këtij muzeu. Do të ishte një gabim i keq. 

Muzeu ndodhet në 300 Stewart Avenue, Las Vegas. Ai qëndron i hapur nga ora 9:00 deri në 9:00 Vendi është vendi i përsosur edhe për të vizituar ndonjë gjë. 

Zona Kombëtare e Konservimit Red Canyon Red Rock

A duhet vërtet t'ju informojmë për Red Rock Canyon që ju të vizitoni këtë vendndodhje pothuajse menjëherë? Për ata që nuk e dinë, Rezerva Kombëtare Red Rock Canyon është një zonë që kujdeset nga Byroja e Menaxhimit të Tokës, e cila është pjesë e Sistemit Kombëtar të Ruajtjes së Peizazhit. Ajo mbrohet nga zona e ruajtjes kombëtare. Ju duhet të keni qenë dëshmitar i brezit të Las Vegasit, i cili është 15 milje (24 km) në perëndim të Las Vegasit në shumë prej filmave të Hollivudit.

Rruga përshkohet nga 3 milionë njerëz afërsisht çdo vit. Vendi është i famshëm për formacionet e mëdha shkëmbore të kuqe që ndodhin në mënyrë sporadike në zonë. Është gjithashtu një vend shumë i njohur për ecje dhe ngjitje në shkëmb, duke pasur parasysh lartësinë e mureve deri në 3,000 ft (910 m). Disa shtigje të zonës gjithashtu lejojnë hipur mbi kalë dhe çiklizëm. Disa pika përdoren gjithashtu për qëllime kampingu. Alpinistët dhe udhëtarët këshillohen të mos shkelin në lartësi të mëdha sepse temperatura mund të kalojë në një shkallë alarmante dhe mund të arrijë deri në 105 gradë Fahrenheit.

Të gjithë udhëtarët këshillohen të mbajnë me vete shishe uji dhe të qëndrojnë të hidratuar gjatë gjithë turneut. Shtigjet e njohura të ecjes brenda periferisë së rajonit janë Calico Tanks, Calico Hills, Moenkopi Loop, White Rock dhe shtegu Ice Box Canyon. Ju mund t'i provoni këto shtigje nëse keni një gjë për ecje.

MGM Grand & CSI

Ajo që me të vërtetë i tërheq njerëzit te MGM Grand dhe CSI është ajo që ofron në emër të CSI: Përvoja. Nëse jetës tuaj i mungon emocioni për momentin dhe dëshironi të ndërmerrni një aventurë ku dëshironi të vini në punë aftësitë tuaja detektive, atëherë mund ta bëni këtë duke marrë pjesë thjesht në këtë version të simuluar të serialit shumë të njohur televiziv.

Bukuria e Restorant i madh krahas pishinës vezulluese është Shkon në pikën ftohëse të shumë turistëve. Gjatë natës, ndriçimi i vendit shkëlqen në modele të bukura dhe krijon atë lloj atmosfere që ju nevojitet për t'u çlodhur dhe për t'u çmendur në të njëjtën kohë. 

Paris, Las Vegas

Do të ishte mëkat të humbisje Parisi ndërsa ishte në Las Vegas. Kush nuk do të donte të shijonte kënaqësinë e të qenit në dy qytete ndërsa ishte në një? Ky model i Kullës Eifel ndodhet jashtë një resorti dhe ka Teatrin e Operës së Parisit për t'ju dhënë ndjenjat ekzakte romantike të të qenit pranë Kullës së vërtetë Eifel.

Ajo gjithashtu ka një restorant të bukur që ndodhet në të njëjtin vend, vetëm në rast se po planifikoni një arratisje romantike, siç është darka nën Kullën ikonike Eiffel. Nëse dëshironi të keni një përvojë edhe më emocionuese, atëherë mund të hipni në ashensor dhe të arrini në katin e 46-të të këtij modeli të Kullës Eifel dhe të dëshmoni qytetin në heshtjen e tij të bollshme. Nëse jo, Kulla e vërtetë Eifel, do të përjetoni pak nga ajo që ndjen të jesh në të njëjtën gjë. Nëse po planifikoni ta çoni partnerin tuaj në një vend ideal romantik, atëherë ky vend i veçantë ju rekomandohet shumë.

Muzeu i Neonit

Muzeu i Neonit synon të rivendosë epokën e shkuar, ku drita neoni ishte një punë e madhe dhe dritat LED nuk kishin fshirë kërkesat e njerëzve të qytetit. Muzeu dihet se ka më shumë se 120 tabela neoni dhe pjesë arti që datojnë në vitet 1930, 40 dhe 50. Pjesa më e vjetër e ruajtur në koleksionin e tyre është ora Bulova. Është marrë nga Panairi Botëror i Nju Jorkut. Muzeu u themelua nga Len Davidson dhe ka mbledhur dhe ruajtur relikeve që nga vitet 1970.

Ata kanë gjithashtu xhiron e animuar që ishte varur në dritaren e Qendrës së Zëvendësimit të Flokëve në Ridge Avenue për disa vite. Për banorët që jetojnë prej kohësh në rajon, vendi është një kuti Pandora e nostalgjisë së fshehur. Autoritetet e muzeut nuk po lënë asnjë gur pa lëvizur për të ruajtur atë që është në rënie dhe për të lënë vend edhe për ruajtje në të ardhmen. Ata kanë mbajtur një pjesë të përhershme të artit të hapur për publikun në çdo kohë dhe ka një ekspozitë të re që shfaqet çdo muaj.

Vendi ndodhet në 1800 North American Street, njësia E, Las Vegas. Ai qëndron i hapur nga ora 4:8 deri në 12:5 dhe në fundjavë nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX Ky vend është i ndarë nga të gjitha bukuritë mbi të cilat do të vendosen sytë tuaj në Las Vegas. Mos i humbisni neonët!

LEXO MË SHUMË:
Shtëpia e më shumë se katërqind parqeve kombëtare të përhapura në pesëdhjetë shtetet e saj, asnjë listë që përmend parqet më mahnitëse në Shtetet e Bashkuara nuk mund të jetë ndonjëherë e plotë. Lexo më shumë në Udhëzues udhëtimi për Parqet Kombëtare të famshme në SHBA


Viza ESTA në SHBA është një autorizim elektronik udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto vende të mahnitshme në Shtetet e Bashkuara.

shtetas çek, Qytetarë francezë, Qytetarët Australianë, dhe Qytetarë të Zelandës së Re mund të aplikoni online për vizë amerikane në internet.