Udhëzues për Muzeun më të Mirë në Shtetet e Bashkuara

Nëse jeni kurioz të dini më shumë për të kaluarën e SHBA-së, atëherë sigurisht që duhet të bëni një vizitë në muzetë e qyteteve të ndryshme dhe të fitoni më shumë njohuri për ekzistencën e tyre në të kaluarën.

Muzeu i Arteve të Bukura në Hjuston

Muzetë janë gjithmonë një vend zbulimi, ose le të themi ata nxjerrin në pah atë që tashmë është zbuluar ose atë që ka mbetur pas në pluhurin e kohës. Kur vizitojmë një muze, nuk kemi të bëjmë vetëm me historinë, por edhe disa fakte spektakolare rreth qytetërimit që dalin në sipërfaqe.

Të gjithë muzetë në mbarë botën mbajnë një histori të tyren. Çdo vend, çdo qytet, çdo komunitet, ka muze që flasin për të kaluarën e tyre në krahasim me të tashmen. Në mënyrë të ngjashme, nëse ndodh që të vizitoni SHBA-në, sigurisht që do të hasni në muze të ndryshëm të famshëm që strehojnë sekretet e objekteve të lashta.

Në këtë artikull më poshtë, ne kemi kuruar një listë të muzeve që kanë diçka shumë unike për të ofruar, diçka më shumë se thjesht histori, diçka më shumë se artefakte. Hidhini një sy emrave të muzeve dhe shikoni nëse është e mundur që ju të shikoni këto vende shumë të bukura gjatë turneut tuaj në SHBA.

Viza amerikane ESTA është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto muze të mahnitshëm në Shtetet e Bashkuara. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë shumë atraksione të Shteteve të Bashkuara. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA brenda pak minutash. Procesi i vizave ESTA për SHBA është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online.

Muzeu i Arteve të Bukura

Instituti i Artit të Çikagos

Instituti i Artit të Çikagos E themeluar në 1879, Instituti i Artit i Çikagos

Instituti i Artit i Çikagos strehon disa nga artet më të njohura të pointillistit të George Seurat Një pasdite e së dielës në ishullin La Grande Jatte, Edward Hopper's Nata e natës dhe Grant Wood's Gotik amerikan. Muzeu nuk është vetëm një montues arti, por shërben edhe për qëllimin e një restoranti të lë pa frymë Terzo Piano nga ku mund të shihni në të vërtetë horizontin e Çikagos dhe Parkun e Mijëvjeçarit. Nëse nuk jeni një adhurues shumë i madh i artit dhe nuk jeni të interesuar për ekspozitat e disponueshme në muze, me siguri mund të keni një vizitë argëtuese në 'Fans of Ferris Bueller's Day Off' dhe të rikrijoni të gjitha skenat ikonike nga rrugicat e muzeut. .

Muzeu Kombëtar i Luftës së Dytë Botërore në New Orleans

Muzeu Kombëtar i Luftës së Dytë Botërore në New Orleans I njohur më parë si Muzeu Kombëtar D-Day, është një muze historik ushtarak

kjo muze i shtrirë prej gjashtë hektarësh është inauguruar në vitin 2000, flet për kujtimet dhe mbetjet e Luftës së Dytë Botërore. Ndodhet në terrenin e fabrikës e cila ishte përgatitur për varkat e përdorura gjatë bombardimeve. Për shkak të shtrirjes së gjerë të tokës, trenat përdoren për të udhëtuar në 'para' e muzeut. Ju do të jeni në gjendje të dëshmoni avionët e vjetër, makinat dhe kamionët që ishin shumë në përdorim gjatë luftës. Ju gjithashtu mund të imagjinoni Tom Hanks duke rrëfyer filmin 4-D Përtej të gjithë kufijve dhe duke e shndërruar hapësirën në një hapësirë ​​që flet vetëm për luftëra.

Në disa raste të veçanta, do të gjeni gjithashtu veteranë të luftës që bëjnë një vizitë në muzeun e tmerreve të tyre, të kujtimeve të tyre gërryese, të vetvetes dhe duke bërë homazhe ndaj asaj që ka mbetur prej tyre dhe luftërave. Nëse jeni kurioz të dëgjoni përvojën e tyre, mund t'i drejtoheni me mirësjellje dhe t'u përgjigjeni pyetjeve tuaja.

Muzeu Metropolitan i Artit (aka The Met) në qytetin e Nju Jorkut

Metropolitan Museum of Art Muzeu Metropolitan i Artit i qytetit të Nju Jorkut, në gjuhën e folur "The Met", është muzeu më i madh i artit në Shtetet e Bashkuara.

Nëse jeni një fanatik i artit dhe keni investuar shumë në njohjen e disa formave të artit që kanë lindur dhe evoluar që nga koha e Rilindjes deri në ditët moderne, atëherë ky muze është një vizitë qiellore për sytë tuaj. Muzeu Metropolitan i Artit i vendosur në zemër të qytetit të Nju Jorkut është i njohur për Harbor me veprat e njohura të artistëve si p.sh. Rembrandt, Van Gogh, Renoir, Dega, Monet, Maneth, Picasso më shumë figura të tilla të ngjashme.

Është pothuajse e çmendur që një muze mund të strehojë më shumë se 2 milionë vepra arti që shtrihen deri në 2 milionë metra katrorë dhe ndoshta më shumë në mure. Nëse edhe ju ndodh që jeni një fans i Alfred Hitchcock-ut dhe keni parë filmin e tij të rëndësishëm 'Psycho', atëherë ju pret një surprizë e vogël në 'Bates Mansion'. Vizitoni vetë muzeun dhe zbuloni se çfarë fshihet pas mureve të një arti kaq ekstravagant.

LEXO MË SHUMË:
Një qytet me më shumë se tetëdhjetë muze, me disa që datojnë që në shekullin e 19-të, një vështrim i këtyre kryeveprave të mrekullueshme në kryeqytetin kulturor të Shteteve të Bashkuara. Mësoni rreth tyre në Duhet të shihni Muzetë e Artit dhe Historisë në Nju Jork

Muzeu i Arteve të Bukura, Hjuston (aka MFAH)

Muzeu i Arteve të Bukura MFAH është një nga muzetë më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara dhe i 12-ti më i madhi në botë për nga hapësira e galerisë

Muzeu i Arteve të Bukura në Hjuston është një shembull i shkëlqyer i bashkimit të së kaluarës dhe të tashmes. Këtu do të gjeni vepra arti që janë të vjetra sa gjashtë mijë vjet dhe pranë tyre do të gjeni edhe piktura dhe skulptura të prekura kohët e fundit nga koha, duke filluar nga dekorimet e mureve të pikturave klasike të Azisë Lindore e deri te vepra moderne e artistit Kandinsky. . Muzeu është i rrethuar nga një kopsht i gjerë i ruajtur bukur, i cili gjithashtu shfaq disa nga skulpturat e bukura që janë shumë të mëdha për t'u mbajtur brenda muzeut.

Imagjinoni çfarë pushimi do të ishte të ecje në një kopsht të rrethuar nga skulptura të vjetra sa koha. Është pothuajse si të kapërcesh kufirin e kohës dhe të kërcesh në të kaluarën. Një gjë shumë interesante në lidhje me këtë muze që ka qenë arsyeja për tërheqjen e madhe turistike është se ka një tunel të ndriçuar që ju ndihmon të kaloni nga një ndërtesë në tjetrën. . Sa shpesh ka qenë që ju jo vetëm që mund të shikoni një vepër arti, por edhe ta kaloni atë në terma fjalë për fjalë. Tuneli është i ndriçuar shumë dhe vështirë se mund të kuptohet diçka strukturore. Shëtitja nga një ndërtesë në tjetrën është pothuajse halucinative.

Muzeu i Artit i Filadelfisë (aka PMA)

Pak Itali Ndërtesa kryesore e PMA u përfundua në 1928 në Fairmount

Muzeu i Artit në Filadelfia është shtëpia e një prej pikturave më të mëdha të epokës evropiane. Lëvizja/forma e artit që filloi nga Picasso e quajtur kubizëm është ndjekur dhe portretizuar gjerësisht nga artisti Jean Metzinger. Piktura e tij Le Gouter është një vepër e shkëlqyer arti që ekspozon konceptin e Pikasos për kubizmin. Një arsye tjetër integrale që muzeu të tërheqë vëmendjen nga e gjithë Amerika dhe më gjerë është se vendi strehon më shumë se 225000 vepra arti, duke e bërë atë një mishërim të krenarisë dhe nderit amerikan.

Muzeu sigurisht që hedh dritë mbi historinë e pasur të kombit dhe përsosmërinë e artistëve që kanë mbetur pas në kohë. Koleksioni në muze shtrihet në një periudhë kohore shekullore, a nuk është çmenduri që shekuj vepra dhe piktura janë siguruar dhe mbajtur në këtë muze me respekt të lartë? Derisa mund të gjeni piktura të Benjamin Franklinit, do të gjeni gjithashtu vepra arti nga Picasso, Van Gogh dhe Duchamp.

Muzeu i Artit Aziatik, San Francisko

Muzeu i Arteve të Artit Shtëpia e një prej koleksioneve më gjithëpërfshirëse të artit aziatik në botë

Nëse keni mbaruar duke parë Eurocentricart dhe artistë në muze, mund të ftoni një ndryshim në pikëpamjen tuaj duke vizituar Muzeun Aziatik në San Francisko i cili përmban artefakte dhe skulptura që datojnë që nga viti 338. Nëse jeni kureshtar për kulturën aziatike, historia e tyre, leximi i tyre, jeta e tyre dhe qytetërimi që pasoi deri më sot, duhet të vizitoni plotësisht muzeun aziatik dhe të zbuloni vetë se çfarë ka për t'ju ofruar toka e Azisë. Me siguri do të gjeni piktura, skulptura, lexime dhe përshkrime informuese interesante nga e kaluara që do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë historinë aziatike dhe çfarë vendi tjetër përveç një muzeu, i cili në vetvete është dëshmi e kohëve të kaluara dhe ju prezantohet në formën e tij të papërpunuar.

Një nga skulpturat më të vjetra të Budës që daton në vitin 338 gjendet në këtë muze.. Edhe pse struktura është jashtëzakonisht e vjetër, koha nuk duket se është rritur në veprën e artit. Ajo duket ende e freskët nga jashtë, duke reflektuar përsosmërinë e skulptorit dhe materialet që hynë në të. Nëse nuk e dinit tashmë, në hinduizëm njerëzit adhurojnë idhujt e perëndive dhe perëndeshave. Në këtë muze në San Francisko, do të gjeni piktura dhe skulptura të hyjnive të ndryshme hindu të ruajtura dhe të ruajtura të sigurta për t'u ekspozuar. Jo vetëm kaq, por do të gjeni edhe qeramika dhe objekte të tjera të ndryshme arti që ekspozojnë artin persian.

LEXO MË SHUMË:
I njohur si qendra kulturore, tregtare dhe financiare e Kalifornisë, San Francisko është shtëpia e shumë vendeve të Amerikës me vlerë për pamje, me disa vende që janë sinonim i imazhit të Shteteve të Bashkuara për pjesën tjetër të botës. Mësoni rreth tyre në Vendet që duhen parë në San Francisko, SHBA

Muzeu i Salvador Dali, Shën Petersburg, Florida

Muzeu Salvador Dali Një muze arti në Florida kushtuar veprave të gjeniut Salvador Dali

Ndërsa Trashëgimia e Salvador Dali ka mbetur mistik dhe surreal në ekzistencën e saj, edhe pas vdekjes së tij ekspozita e koleksionit të tij të artit zhvillohet në një qytet të vogël plazhi në Bregun Perëndimor pothuajse të largët të Floridës, larg ngutjes së mediokritetit. Mund të pohojmë se edhe në vdekjen e tij, arti i tij refuzon të ndajë të njëjtën platformë me artistët e tjerë, arti i tij shpall terrenin e tij në një territor të vetmuar ku askush nuk do të priste t'i gjente. Kjo është Salvador dali. Muzeu i ngritur në kujtim dhe kremtim të artit të tij quhet Muzeu Salvador Dali, Florida.

Shumica e pikturave të pranishme atje janë blerë nga një çift që ishin të gatshëm të shisnin koleksionin që zotëronin. Nëse shikoni strukturën e muzeut dhe ndërlikimet me të cilat fotografitë, ndërtesa, dizajnet, vizatimet, ilustrimet e librave dhe arkitektura kanë ndodhur për të pasqyruar asgjë tjetër veç gjenialitetit të artistit. Nga të gjitha veprat e artit që me siguri do t'ju lënë të hutuar, ekziston një vepër arti që është pikturuar bazuar në frikën e gruas së Dalit nga ndeshjet me dema. Piktura është pikturuar në atë mënyrë që edhe nëse qëndroni para saj për një ditë të tërë, nuk do të arrini të deshifroni se çfarë sugjeron piktura. Arti i Dalit nuk është gjë tjetër veçse një mishërim i përsosmërisë. Diçka që nuk mund të matet me fjalë për të reflektuar mbi gjenialitetin e njeriut.

Oh, dhe me siguri nuk mund të përballoni të humbisni telefonin Afrodiziak, i njohur zakonisht si Telefon karavidhe, krejt ndryshe nga njohuritë e telefonave që posedojmë.

Muzeu USS Midway

Muzeu USS Midway Muzeu USS Midway është një muze historik i aeroplanmbajtësve detar

E vendosur në qendër të San Diegos, në Navy Pier, muzeu është një aeroplanmbajtëse historike detare me një koleksion të gjerë avionësh, shumë prej të cilëve janë ndërtuar në Kaliforni. Ky muze lundrues i qytetit jo vetëm që strehon avionë të gjerë ushtarak si ekspozita, por gjithashtu pret ekspozita të ndryshme të jetës në det dhe shfaqje miqësore për familjen.

USS Midway ishte gjithashtu aeroplanmbajtësja me shërbimin më të gjatë të Amerikës në shekullin e 20-të dhe sot muzeu jep një pasqyrë të mirë të historisë detare të vendit.

Qendra Getty

Qendra Getty Qendra Getty është e njohur për arkitekturën, kopshtet dhe pamjet me pamje nga LA

Muzeu që dallon muzetë e tjerë për sa i përket shfaqjes së tij ekstravagante dhe strukturës së punuar mirë është The Getty Centre. Vetë monumenti përfaqëson artin modern, strukturën e tij rrethore, të ngritur me kujdes nga arkitekti legjendar Richard Meier , përputhet mirë me 86 hektarë kopshte Edenike. Kopshtet janë të hapura për vizitorët dhe është një lojë ku njerëzit në përgjithësi bëjnë një shëtitje pasi shohin format mahnitëse të artit brenda.

Veprat e artit dhe artefaktet janë kryesisht art evropian, që vijnë nga Rilindja në epokën Post Moderne. Galeritë janë të mbushura me aftësi fotografike, forma të ndryshme arti kulturor dhe shumë më tepër. Nëse emocionoheni me pamjen e artit të Van Gogh, ky muze është vendi i duhur për ju. Disa nga pjesët e tij të famshme të pikturuara një vit para vdekjes së tij janë ekspozuar në këtë vend.

LEXO MË SHUMË:
Përveç Qendrës Getty, Los Angeles i njohur ndryshe si City of Angles ka shumë më tepër atraksione për të ofruar. Është qyteti më i madh në Kaliforni dhe qyteti i dytë më i madh në Shtetet e Bashkuara, një qendër e industrisë së filmit dhe argëtimit të vendit dhe shtëpia e HollyWood. Lexoni rreth Vendet që duhen parë në Los Anxhelos, SHBA


Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarë japonezë Qytetarë italianë mund të aplikoni online për VISA E SH.B.A. Nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë ose kërkoni ndonjë sqarim, ju duhet të kontaktoni qendrën tonë Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.