Udhëzues udhëtimi për Parqet Kombëtare të famshme në SHBA

Përditësuar më Dec 09, 2023 | Viza amerikane në internet

Shtëpia e më shumë se katërqind parqeve kombëtare të përhapura në pesëdhjetë shtetet e saj, asnjë listë që përmend parqet më mahnitëse në Shtetet e Bashkuara nuk mund të jetë ndonjëherë e plotë. Ndërsa emrat e këtyre vendeve piktoreske në Amerikë janë të njohur në mbarë botën, një rrëfim i këtyre mrekullive natyrore gjithmonë bëhet një kujtesë e mirë e mrekullive të mëdha amerikane përtej qyteteve të shekullit të 21-të.

Një vizitë në Amerikë me siguri do të ishte e paplotë pa vizituar këto vende të mbushura me pamje mahnitëse të kafshëve të egra, pyjeve dhe mjediseve natyrore. Dhe ndoshta këto pamje spektakolare natyrore mund të bëhen një nga vendet tuaja të preferuara në vend, ndryshe nga sa mund të imagjinohej para se të mbërrinte në Amerikë!

Parku Kombëtar i Madh i Smoky Mountain

Parku Kombëtar Great Smoky Mountains është një park kombëtar amerikan në Shtetet e Bashkuara juglindore

I shpërndarë midis shteteve të Karolinës së Veriut dhe Tenesit, ky park kombëtar sjell shfaqjen më të bukur të natyrës në Amerikë. Lulet e egra që rriten gjatë gjithë vitit dhe pyjet, përrenjtë dhe lumenjtë e pafund bëjnë Mali i madh i tymosur një nga parqet kombëtare më të njohura në vend.

Destinacioni më i njohur i parkut, Cades Cove Loop Road, është një shteg 10 miljesh me pamje të bukur të lumit dhe shumë mundësi aktiviteti gjatë rrugës. Me ujëvarat kaskade, kafshë të egra Peizazhet që shtrihet mbi pesëqind mijë hektarë, ka qartë një arsye të mirë për popullaritetin masiv të parkut.

Parku Kombëtar Yellowstone

Një shtëpi e burimeve të nxehta, Parku Kombëtar Yellowstone ndodhet në Shtetet e Bashkuara Perëndimore është shtëpia e më shumë gejzerëve burime të nxehta se çdo vend tjetër në planet! Vetë parku ndodhet në majë të një vullkani të fjetur dhe është i njohur gjerësisht për të Besniku i Vjetër, gejzerët më të famshëm nga të gjithë, duke e bërë atë një nga mrekullitë natyrore më të njohura të Amerikës. Pjesa dërrmuese e parkut ndodhet në shtetin Wyoming, i cili çuditërisht përveç gejzerëve, është i famshëm edhe për tufat e tij të bizonëve.

Gejzeri me famë botërore, Old Faithful shpërthen rreth njëzet herë në ditë dhe ishte një nga gejzerët e parë në park që u emërua.

Parku Kombëtar Rocky Mountain

Konsiderohet si parku më i lartë në Shtetet e Bashkuara, Parku Kombëtar i Maleve Shkëmbore me peizazhet e tij të larta dhe mjedisin spektakolar malor është i njohur për pamjet e tij të mrekullueshme.

Maja më e lartë e parkut, Longs Peak, qëndron në një lartësi prej më shumë se katërmbëdhjetë mijë këmbë. Duke përfshirë zonën përreth Kolorados Veriore, parku është më i dashur për lëvizjet e tij që kalojnë nëpër pemë aspen, pyje dhe lumenj. Parku Estes është qyteti më i afërt në anën lindore të parkut, ku ndodhet gjashtëdhjetë majat malore e bëjnë atë të njohur botërisht për peizazhin e tij spektakolar.

Yosemite Park Kombëtar

I vendosur në malet Sierra Nevada të Kalifornisë Veriore, Parku Kombëtar Yosemite është një shembull i mrekullueshëm i mrekullive natyrore të Amerikës. Ujëvarat dramatike të parkut, liqenet e mëdha dhe shtigjet pyjore mirëpresin miliona vizitorë çdo vit. A duhet parë një vend në një vizitë në Kaliforni, Yosemite ndodhet pranë qytetit të Mariposa. Vendi është më i famshmi për ujëvarat e tij të larta Bridalveil dhe shkëmbinjtë gjigantë të EL Capitan. Fshati Yosemite aty pranë ka objekte akomodimi, së bashku me dyqane, restorante dhe galeri për të eksploruar gjatë ditës.

I famshëm për të ujëvarat malore, pikat ikonike të ngjitjes, lugina të thella dhe pemët më jetëgjata , Yosemite ka qenë vizitorë të mahnitshëm që nga brezat.

Parku Kombëtar Grand Teton

Parku Kombëtar Grand Teton Parku Kombëtar Grand Teton ka një tërheqje magnetike për fotografët dhe entuziastët e jetës së egër

Me mjedisin e tij të qetë, ky park i vogël por i mrekullueshëm mund të bëhet lehtësisht i preferuari i të gjitha parqeve kombëtare në Amerikë. Vargmali Teton, një varg malor i Maleve Shkëmbore përhapet përmes shtetit të Wyoming në perëndim, me pikën më të lartë të quajtur Grand Teton.

I ngatërruar shpesh si pjesë e Parkut Kombëtar Yellowstone, ky park në fakt ofron një përvojë krejtësisht të ndryshme të rrethinës së tij natyrore. Megjithëse është shumë më i vogël se Yellowstone, Parku Kombëtar i Tetonit është ende një vend që ia vlen të eksplorohet për pamjet e tij të bukura paqësore dhe qindra kilometra shtigje me shoqërinë e peizazheve të mrekullueshme malore.

Parku Kombëtar Grand Canyon

Parku Kombëtar Grand Canyon Parku Kombëtar Grand Canyon është vërtet një thesar ndryshe nga çdo gjë tjetër në Tokë

Grupet e rokut të kuq Duke treguar historinë e miliona viteve të formimit gjeologjik, ky park është shtëpia e peizazheve më të njohura të Amerikës. Një destinacion i njohur i parkut kombëtar, Parku Kombëtar Grand Canyon me pamje nga kanioni dhe lumi madhështor Kolorado, i njohur për pragjet e ujit të bardhë dhe kthesat dramatike, janë disa nga peizazhet e parkut që bëhen edhe më dramatike kur shikohen në perëndimin e diellit ose në lindjen e diellit.

Disa nga vendet që duhet parë në park përfshijnë a ujëvarë unike e shkretëtirës, ujëvarat Havasu, një turne në fshatin Grand Canyon, një fshat turistik me akomodime dhe objekte tregtare dhe më në fund për pamjet më të mira natyrore, një shëtitje nëpër shkëmbinjtë e mahnitshëm të kanionit të kuq është një mënyrë e përsosur për të eksploruar këtë bukuri të largët piktoreske.

Ndërsa ka qindra parqe të tjera kombëtare të vendosura në të gjithë vendin, me pamje të barabarta ose ndoshta më të qeta dhe të bukura, të vendosura në të gjithë vendin, disa prej këtyre parqeve për një arsye shumë të mirë janë të njohur në të gjithë botën.

Eksplorimi i pafundësisë së këtyre peizazheve mund të na bëjë lehtësisht të pyesim veten nëse ekziston fare një anë e Amerikës jashtë kësaj!

LEXO MË SHUMË:
Një qytet me më shumë se tetëdhjetë muze, me disa që datojnë që në shekullin e 19-të, një vështrim i këtyre kryeveprave të mrekullueshme në kryeqytetin kulturor të Shteteve të Bashkuara. Lexo më shumë në Duhet të shihni Muzetë, Artin dhe Historinë në Nju Jork.


Viza amerikane në internet është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara për një periudhë kohore deri në 90 ditë dhe për të vizituar këto vende magjepsëse të artit në Nju Jork. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një ESTA të SHBA për të qenë në gjendje të vizitojnë muzetë e mëdhenj të Nju Jorkut. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në SHBA në pak minuta.

Kontrolloni tuajin pranueshmërinë për viza amerikane në internet dhe aplikoni për vizë amerikane në internet 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë portugezë, Qytetarë francezë, dhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni online për vizë amerikane në internet.