Vendndodhjet kryesore të filmave në SHBA

Përditësuar më Dec 09, 2023 | Viza amerikane në internet

SHBA ndodh të jetë qendra e spoteve të filmave, shumë prej të cilave janë xhiruar jashtë studiove të famshme ku adhuruesit e filmave grumbullohen për të marrë fotot e klikuara. Këtu është një listë speciale e kuruar për fanatikët e filmit që të udhëtojnë në vende të tilla gjatë turneut tuaj në SHBA.

Të gjithëve na pëlqen kur dikush merr referencat tona të filmit dhe përgjigjet në përputhje me rrethanat, apo jo? Edhe pse disa prej nesh mund të kenë parë rreth një mijë filma deri më sot, ka gjithmonë nga ata filma shumë të veçantë që priren të na ngjiten. Ndonjëherë, disa filma nxjerrin më të mirën tek ne. Ata na mësojnë ose na tregojnë gjëra që janë shumë të bukura për t'i mbajtur.

Filmat si Shawshank Shëlbimi Forrest Gump fituan famë në mbarë botën, sepse mesazhi dhe mësimet e tyre janë të destinuara për të gjithë, pavarësisht nga identiteti i një personi, ata kurrë nuk e humbasin atmosferën e tyre, ata vetëm përmirësohen me kalimin e kohës. Tani imagjinoni të fiksoheni pas një filmi ose seriali për një kohë të gjatë dhe më në fund të merrni mundësinë për të vizituar vendndodhjen ku është xhiruar.

Ne të gjithë jemi Jake nga Brooklyn Nine-Nine duke u përpjekur të jetojmë pjesën e tij të momenteve të serialit të tij të preferuar Die Hard, apo jo? Nëse edhe ju e ndani këtë çmenduri dhe dëshironi të njihni dhe vizitoni destinacionet e njohura të filmave në të gjithë SHBA-në, në mënyrë që të mund të rikrijoni dhe të klikoni foto të momenteve tuaja të preferuara nga një film/serial, ne jemi këtu për t'ju ndihmuar me këtë kovë. lista e dëshirës. 

Këtu është një listë speciale e kuruar për fanatikët e filmit që të udhëtojnë në vende të tilla gjatë turneut tuaj në SHBA. SHBA ndodh të jetë qendra e spoteve të filmave, shumë prej të cilave janë xhiruar jashtë studiove të famshme ku adhuruesit e filmave grumbullohen për të marrë fotot e klikuara. Lexoni artikullin më poshtë dhe bashkohuni me bandwagon-in!

Skena nga Forrest Gump, Savannah Georgia

Ju mund ta keni shikuar tashmë këtë film si njëqind herë dhe deri tani duhet t'i keni memorizuar të gjithë dialogët dhe skenat dhe fotot nga ky film janë gdhendur në trurin tuaj përgjithmonë. Nëse nuk është kjo situatë dhe nuk e keni parë ende filmin, atëherë po humbisni jetën, e dashur.

Ekziston kjo skenë ikonike e stolit në film ku Forrest flet me një zonjë të panjohur dhe në bisedë, ai i thotë asaj jeta eshte si nje kuti çokollate... Kjo skenë specifike mori një peshë të madhe për shkak të bisedës që këta dy të panjohur zhvilluan në atë stol, duke i dhënë atij stoli të zakonshëm një dimension shumë domethënës. Nëse dëshironi të shihni këtë vend ku u shkëmbyen dialogë që transformojnë jetën, do t'ju duhet të udhëtoni në sheshin Chippewa që ndodhet pikërisht në zemër të Savannah, Georgia.

Stola që u përdor fillimisht në film ruhet në Muzeun e Historisë Savannah, por vendi ku u zhvillua skena ka ende stola të tjera të të njëjtit lloj, kështu që gjithmonë mund të udhëtoni deri në këtë vend dhe të jetoni momentin kur Forrest jetoi. Ndoshta merrni kutinë tuaj me çokollata dhe merrni një foto të këndshme për kujtime! 

Skena nga Rocky, Philadelphia Pennsylvania

Ky film krijoi një kulturë të tërë me famën e tij dhe deri më sot, ai festohet njësoj në të gjithë botën. Nëse nuk e keni bërë tashmë, shikoni vazhdimin e filmit Rocky, se si jeta e një boksieri të vogël katapultoi kur ai zgjedh të luftojë me boksierin më të mirë nga të gjithë. Filmi doli në vitet 1980 dhe ishte një hit i menjëhershëm.

Shkallët shumë të famshme të paraqitura në film janë shkallët e Muzeut të famshëm të Artit në Filadelfia, i cili në vetvete është një vend që ia vlen të vizitohet falë të gjitha ekspozitave të shkëlqyera të artit që ka. Muzeu megjithatë fitoi famë botërore pas publikimit të filmit ku shfaqin një skenë ikonike në 72 shkallët e muzeut.

Kinematografia e skenës shkakton një emocion shumë të rrallë për atë që portretizon. Turistët shpesh hipin në këtë vend për të marrë fotografi të ngjashme të klikuara nga skena. Ju gjithashtu mund të udhëtoni në këtë vend dhe të merrni tuajin! 

Skenë nga Babai i Nuses - Pasadena, Kaliforni

Ky vend është i famshëm për dy filma të shquar që lanë gjurmë në historinë e Hollivudit. A e keni shikuar rom com Babai i Nuses ku babai është shumë rezistent për të lënë vajzën e tij të dashur? Shikoni këtë komedi, sepse ajo u bë e famshme për komedinë e saj të lehtë, të përzier me momente të lezetshme të lidhjes, njohjes dhe mirëkuptimit të marrëdhënieve.

Kjo shtëpi e bukur kushtoi 1.3 milionë (kur u shit për herë të fundit) dhe ky është vendi ku u zhvillua skena e famshme e dasmës së Banks. Vendi ka pamje spektakolare, një kopsht të mirëmbajtur bukur, tre garazhe, një fushë basketbolli dhe dhoma të ftuar për mikpritje të lavdërueshme.

Fusha e basketbollit është vendi ku ndodhën skenat shumë-melodramatike-por-oh-shumë të shëndetshme. Një tjetër film që përdori këtë kampus shumë piktoresk ishte filmi Guess who drejtuar nga Ashton Kutcher në vitin 2005. Mos harroni të humbisni këtë bukuri, vizitoni vendin për peizazhin e tij idilik!

Skena nga The Firehouse në Ghostbusters

Ndërsa pjesa e brendshme e skenave të Ghostbusters është xhiruar kryesisht brenda një studioje të Hollivudit, skenat që janë xhiruar jashtë kanë ndodhur në një zjarrfikëse që është një zjarrfikëse dhe funksionon që nga viti 1866. Sa bukur është kjo?!

Shtëpia e zjarrit është një ndërtesë e kuqe (siç mund ta keni vënë re në vetë filmin) e vendosur në cep të rrugës North Morre dhe Varick Street që ndodhet në Tribeca, Nju Jork. Emri i ndërtesës është Hook and Ladder 8. Ajo jep një atmosferë shumë arkaike, mjaft e përshtatshme për qëllimin dhe gjendjen shpirtërore të skenave që i duheshin filmit. Megjithatë, raportet sugjerojnë se struktura daton më shumë se funksionaliteti i zjarrit. Ju duhet ta vizitoni këtë vend nëse keni qenë adhurues i tij Ghostbusters, përveç kësaj, të vizitosh një shtëpi zjarri është gjithmonë argëtuese (dhe drithëruese). Ju mund ta vizitoni vendin me miqtë tuaj dhe të merrni disa fotografi fantastike për veten tuaj me mbishkrimin "Shkatërrimi i fantazmave!". 

Skenë nga Robocop - Bashkia e Dallas, Teksas

Së pari, nëse nuk e keni parë filmin Robocop, bëjeni menjëherë pasi po humbisni disa gjëra të mira. Fillimisht, ky film ishte shumë përpara kohës së tij kur bëhej fjalë për ndërtimin e ideve, ekzekutimin dhe menaxhimin grafik.

Ishte ndoshta i pari nga filmat që parashtronte idenë e kiborgëve që veprojnë në një botë distopike. Ndërkohë që regjisori Paul Verhoeven ka xhiruar shumicën e skenave brenda studiove fantastike për t'i dhënë efektin e kërkuar të filmit kiberpunk, megjithatë disa nga skenat janë xhiruar në ndërtesa të vërteta të Dallasit të vendosura në Bashkinë e Dallasit, të cilat mund të kenë shërbyer për pamjen e jashtme të Omni. Shtabi i Produkteve të Konsumit. Ajo që shihni si ambientet e brendshme të selisë me ashensorët e qelqit, janë ambientet e brendshme të Plaza of the Americas.

Skenë nga The Avengers - Cleveland, Ohio

A kemi një fans të Avengers këtu? Nëse po, ka një surprizë për fansat e superheronjve. Ky nuk është një fakt i panjohur për shumë njerëz, por ndërsa shumë prej nesh e dinë këtë pjesa më e madhe e xhirimeve të The Avengers u zhvillua në rrugët e ngarkuara kinematografike të Nju Jorkut, një pjesë e filmit u xhirua gjithashtu në Cleveland, Ohio. Gjithashtu, skenat që mendoni se kanë ndodhur në Gjermani, e cila përfshin sekuencën epike të luftimit midis Loki, Captain America dhe Iron Man, janë filmuar në Sheshin Publik të Cleveland.

Nëse e vizitoni ndonjëherë këtë vend, do ta kuptoni menjëherë konfigurimin. Nëse ndodh që jeni një fans i çmendur i Avenger dhe dëshironi të shihni vendndodhjet në jetën reale, hipni në transportin më të afërt dhe shkoni këtu sa më shpejt që të mundeni. Shumë fansa të Avengers udhëtojnë në këto vende vetëm për të klikuar fotot e tyre të pritura. Nëse nuk kemi parasysh rëndësinë e tij kinematografike, vendi shquhet për bukurinë e tij arkitekturore dhe është një destinacion i përbashkët turistik midis turistëve vendas dhe ndërkombëtarë.

Skenë nga Clueless - Beverly Gardens Park, Los Angeles

Beverly Gardens Park, Los Anxhelos Beverly Gardens Park, Los Anxhelos

Los Angeles është fjalë për fjalë epiqendra e shumicës së filmave të famshëm të Hollivudit. Është qendra ku regjisorët e filmit vrapojnë për të xhiruar të paktën një skenë të rëndësishme në filmat e tyre, pavarësisht se çfarë zhanri shërben. Por duke mbajtur mënjanë ato miliona filma që Los Angeles ka vazhduar të mbajë për vite me rradhë, le të flasim për filmin rom-com në errësirë e cila ndihmon një adoleshente të kuptojë dhe përpunojë adoleshencën duke kuptuar ndjenjat e saj për njerëzit e tjerë.

Filmi doli në ekran në vitin 1995 dhe fitoi famë me shpejtësi. Do të habiteshit ta mësoni këtë në errësirë është marrë nga romani i Jane Austen Emma. Ky roman i epokës viktoriane u xhirua pothuajse tërësisht në zemër të Los Anxhelosit, qendrave tregtare, rezidencës dhe më emblema e të gjithëve ishte skena e famshme e shatërvanit Elektrik ku Ema kupton se ndjen për Josh-in dhe përqafon dashurinë e saj për atij. Kjo skenë specifike u rikrijua në mënyrë delikate dhe pa delikatesë në disa filma të tjerë që pasuan, vetëm për shkak të ndjenjës së fluturës që i shtoi figurës. Shatërvani ndizet natën, duke i shtuar më shumë bukuri bukurisë së tij!

Përveç të gjitha vendndodhjeve të përmendura më lart, ka më shumë pika xhirimesh që janë të preferuara të regjisorëve në Hollywood. Këto janë:

Stacioni i Unionit - është deri tani terminali më i madh hekurudhor në Shtetet e Bashkuara dhe është paraqitur në më shumë se 27 filma përkatësisht, filma të cilët përfshijnë Blade Runner, Seabiscuit Më kapni nëse mundeni. Jemi të sigurt që duhet t'i keni (dhe t'i keni parë) këta të tre, pasi ata përbëjnë listën e filmave më të njohur. 

Bushwick, Nju Jork - Nëse keni parë ndonjëherë Njëherë e një kohë në Queens ose filmi Drejtuar gjithë natën, menjëherë do të identifikoheni me vendndodhjen. Hapësira është shfaqur edhe në rreth 29 filma të tjerë. 

Observatori Griffith, Kaliforni - Tashmë po supozojmë faktin që ju duhet të keni parë rom-com shumë të famshëm të quajtur Po zotëri dhe nëse kemi të drejtë në supozimin, ju do të njihni menjëherë skenën nga filmi i cili është xhiruar në këtë lokacion. Përveç Po burrë, 43 vjeç filma të tjerë janë xhiruar këtu duke përfshirë Rebel pa shkak dhe transformatorë. 

Venice Beach, Kaliforni - Le të pranojmë faktin që vitet tona të adoleshencës janë të paplota pa parë serinë e filmave. American Pie. Nëse e keni parë serialin, do të kuptoni se ata e kanë shfaqur plazhin e Venecias mjaft herë në serial. Plazhi u shfaq edhe në filmin shumë të njohur Unë të dua, burrë. U pa edhe në film Big Lebowski. Në përgjithësi, plazhi ka shërbyer si sfond në rreth 161 filma deri më sot. 

Williamsburg, Nju Jork - Gjëja e këtij vendi është se ai ende jep një pamje shumë parakoloniale me të gjitha ndërtesat me kangjella, duke i shërbyer mjaft qëllimit të të famshmëve. Sherlock Holmes seri që paraqet Benedict Cumberbatch të mrekullueshëm dhe rivalin e tij shumë të pashëm Andrew Scott si Profesor Moriarty. Filma të tjerë të shquar që janë xhiruar në këtë lokacion janë John Wick, Gangsterët Amerikanë, Taksi, Vinyl, Prejardhja, School of Rock, Sleepers, Serpico dhe më shumë.

Shkretëtira Yuma, Arizona - Kjo shkretëtirë ka shërbyer si vend i përsosur për sfondin e filmave si seritë origjinale të Trilogjia e Star Wars Njeriu Gjashtë Milion Dollar. Por asgjë nuk i kalon skenat që u shfaqën në filmin '3:10 për Yuma' i cili u regjistrua për herë të parë në vitin 1957 dhe u rimishërua përsëri në vitin 2007 duke mësuar aktorët Russell Crowe dhe Christian Bale. Edhe pse fansat ende preferojnë versionin e vjetër klasik, përshtatja e re e ringjallur ka një nuancë moderne për të cilën duhet të vdesësh. 

East Village, Nju Jork - Jemi të sigurt që duhet ta keni parë Donnie Brasco Dita e Tokës u ndal, nëse keni, do të mund të njihni menjëherë fshatin Lindor. Ky vend është një vend i përshtatshëm për fëmijët e kolegjit, ata zakonisht kalojnë në këtë vend për shëtitje dembelë dhe kapje të shpejta. Kjo faqe është paraqitur në rreth 40 filma të çuditshëm, duke përfshirë filmin Enchanted

LEXO MË SHUMË:
Një nga shtetet më të mëdha në Shtetet e Bashkuara, Teksasi është i njohur për temperaturën e tij të ngrohtë, qytetet e mëdha dhe një histori vërtet unike të shtetit. Mësoni më shumë në Vendet që duhen parë në Teksas


Viza ESTA në SHBA është një autorizim elektronik udhëtimi për të vizituar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për një periudhë deri në 90 ditë.

Qytetarët suedezë, Qytetarë francezë, Qytetarët Australianë, dhe Qytetarë italianë mund të aplikoni online për vizë amerikane në internet.