Vizita në Las Vegas me një vizë amerikane në internet

Përditësuar më Dec 12, 2023 | Viza amerikane në internet

Nëse dëshironi të vizitoni Las Vegasin për qëllime biznesi ose turistike, do t'ju duhet të aplikoni për një vizë amerikane. Kjo do t'ju sigurojë leje për të vizituar vendin për një periudhë 6 mujore, si për qëllime pune ashtu edhe për udhëtime.

Një nga qytetet më të vizituara në botë, Las Vegas është destinacioni përfundimtar për të gjithë dashamirët e festës. Nëse ju pëlqen të kënaqeni me një lojë të mirë rulete ose pokeri, tërheqja më e madhe për ju janë kazinotë - dhe ato janë të hapura 24 orë në ditë. Nuk ka vend për një nënvlerësim në Las Vegas - kudo që të shkoni, do të takoheni nga dritat ndezëse dhe hotelet që kanë krijuar një qytet të tyren. Edhe pse shpesh referohet si Qyteti i mëkatit për llojet specifike të argëtimit që ofrohen këtu, ka shumë atraksione të tjera në Vegas që janë të përshtatshme edhe për të gjithë në familjen tuaj, nuk ka të bëjë vetëm me përpjekjen për të fituar të mëdha.

Nëse ju pëlqen të ndiqni shfaqje të drejtpërdrejta të organizuara nga yjet më të mëdhenj të kohës, atëherë Las Vegas Strip do të jetë vendi ideal për ju që të shikoni artistët me famë botërore si p.sh. Celine Dion, Elton John dhe Mariah Carey ose Cirque du Soleil! Një tjetër atraksion madhështor që sjell një turmë të madhe turistësh në vend përfshin Grand Canyon - këtu do t'ju ofrohet mundësia e hipjes në një helikopter për t'ju çuar në vetë majën. Nëse dëshironi të vizitoni qytetin e mëkateve në çdo kohë së shpejti, vazhdoni të lexoni këtë artikull - këtu do të gjeni të gjitha informacionet në lidhje me vizat që duhet të dini përpara se të filloni të paketoni valixhet!

Pse më duhet një vizë për në Las Vegas?

Nëse dëshironi të shijoni shumë atraksione të ndryshme të Las Vegasit, është e detyrueshme që duhet të keni një formë vize me vete si një formë autorizimi i udhëtimit nga qeveria, së bashku me dokumente të tjera të nevojshme si p.sh pasaportë, dokumente të lidhura me bankën, bileta ajrore të konfirmuara, dëshmi ID, dokumente tatimore, e kështu me radhë.

Cila është përshtatshmëria për vizën për të vizituar Las Vegas?

Pranueshmëria për vizë për të vizituar Las Vegas

Për të vizituar Shtetet e Bashkuara, do t'ju kërkohet të keni një vizë. Ka kryesisht tre lloje të ndryshme vizash, përkatësisht viza e përkohshme (për turistët), a kartë jeshile (për qëndrim të përhershëm), dhe vizat studentore. Nëse jeni duke vizituar Las Vegasin kryesisht për qëllime turizmi dhe vizitash, do t'ju duhet një vizë e përkohshme. Nëse dëshironi të aplikoni për këtë lloj vize, duhet të aplikoni për një vizë amerikane në internet ose të vizitoni ambasadën e SHBA në vendin tuaj për të mbledhur më shumë informacion.

Në rast se jeni duke qëndruar në SHBA për më shumë se 90 ditë, atëherë ESTA nuk do të jetë e mjaftueshme - do t'ju kërkohet të aplikoni për Kategoria B1 (qëllime biznesi) or Kategoria B2 (turizëm) në vend të kësaj vize.

Çfarë është American Visa Online?

Visa SHBA ESTA, ose Sistemi Elektronik Amerikan për Autorizim Udhëtimi, është një dokument i detyrueshëm udhëtimi për qytetarët e vendet e përjashtuara nga vizat. Nëse jeni shtetas i një vendi të përshtatshëm për ESTA të SHBA-së, do t'ju duhet Viza amerikane ESTA për ndërprerje or kalim, ose për turizmi dhe ndonjë gjë interesante, ose për biznes qëllime.

Aplikimi për një vizë ESTA USA është një proces i thjeshtë dhe i gjithë procesi mund të kryhet online. Sidoqoftë, është një ide e mirë të kuptoni se cilat janë kërkesat thelbësore të ESTA të SHBA-së përpara se të filloni procesin. Për të aplikuar për vizën tuaj ESTA në SHBA, do t'ju duhet të plotësoni formularin e aplikimit në këtë faqe interneti, të jepni detajet e pasaportës, punësimit dhe udhëtimit dhe të paguani online.

Si mund të aplikoj për një vizë për të vizituar Las Vegas?

Viza për të vizituar Las Vegas

Për të filluar aplikimin tuaj, shkoni te www.evisa-us.org dhe klikoni në Aplikoni në internet. Kjo do t'ju sjellë në Formularin e Aplikimit për Vizë të Shteteve të Bashkuara ESTA. Kjo faqe interneti ofron mbështetje për shumë gjuhë si frëngjisht, spanjisht, italisht, holandisht, norvegjeze, daneze dhe më shumë. Zgjidhni gjuhën tuaj siç tregohet dhe mund ta shihni formularin e aplikimit të përkthyer në gjuhën tuaj amtare.

Nëse keni probleme me plotësimin e formularit të aplikimit, ka burime të shumta në dispozicion për t'ju ndihmuar. Aty eshte nje Pyetjet e bëra më shpesh faqe dhe kërkesat e përgjithshme për ESTA -në amerikane faqe. Nëse keni nevojë për ndihmë ose kërkoni sqarime, duhet të kontaktoni me ne Helpdesk për mbështetje dhe udhëzim.

A duhet të marr një kopje të vizës sime amerikane?

Gjithmonë rekomandohet mbajtja e një kopje shtesë e eVisa-s tuaj me ju, sa herë që jeni duke fluturuar në një vend tjetër. Nëse në çdo rast, nuk jeni në gjendje të gjeni një kopje të vizës suaj, do t'ju refuzohet hyrja nga vendi i destinacionit.

Sa kohë është e vlefshme viza amerikane?

Vlefshmëria e vizës suaj i referohet periudhës kohore për të cilën do të mund të hyni në SHBA duke përdorur atë. Nëse nuk është specifikuar ndryshe, ju do të mund të hyni në SHBA në çdo kohë me vizën tuaj përpara skadimit të saj, dhe për sa kohë që nuk e keni përdorur numrin maksimal të hyrjeve të dhëna për një vizë të vetme. 

Viza juaj amerikane do të hyjë në fuqi që nga data e lëshimit të saj. Viza juaj do të bëhet automatikisht e pavlefshme sapo të përfundojë periudha e saj, pavarësisht nëse hyrjet janë përdorur ose jo. Zakonisht, të Vizë Turistike 10-vjeçare (B2) Vizë biznesi 10-vjeçare (B1) ka një vlefshmëria deri në 10 vjet, me periudha qëndrimi 6 muaj në të njëjtën kohë, dhe hyrje të shumëfishta.

American Visa Online është e vlefshme deri në 2 (dy) vjet nga data e lëshimit ose derisa pasaporta juaj të skadojë, cilado qoftë e para. Periudha e vlefshmërisë së Vizës tuaj Elektronike është e ndryshme nga kohëzgjatja e qëndrimit tuaj. Ndërsa e-Viza e SHBA është e vlefshme për 2 vjet, juaja kohëzgjatja nuk mund të kalojë 90 ditë. Ju mund të hyni në Shtetet e Bashkuara në çdo kohë brenda periudhës së vlefshmërisë.

A mund ta zgjas një vizë?

Nuk është e mundur të zgjatni vizën tuaj amerikane. Në rast se viza juaj amerikane skadon, do t'ju duhet të plotësoni një aplikim të ri, duke ndjekur të njëjtin proces që keni ndjekur për aplikimi origjinal për vizë. 

Cilat janë disa nga gjërat kryesore për të bërë në Las Vegas?

Hotel në Las Vegas

Atraksionet kryesore turistike në Las Vegas

Sipas asaj që përmendëm më herët, ka kaq shumë gjëra për të parë dhe bërë në qytet, saqë do t'ju duhet të ngjesni sa më shumë itinerarin tuaj! Disa nga atraksionet më të njohura turistike të vizituara nga turistët përfshijnë Hoteli venecian, Hoteli i Parisit dhe Bellagio.

Hotel venecian

Dëshironi të shijoni argëtimin e pakufizuar në kryeqytetin francez, por të qëndroni me një buxhet në të njëjtën kohë, atëherë duhet të vizitoni Hotelin Paris! Me një kopje të kullës Eifel brenda ambienteve, këtu mund të merrni një pamje panoramike të qytetit nga kuverta e vëzhgimit, e cila ndodhet në krye të versionit Vegas të Kullës Eifel.

Bellagio

Një tjetër emër kryesor në listën tonë, The Bellagio është i famshëm në mesin e vizitorëve për akomodimet e tij të shkëlqyera të jashtëzakonshme. Nëse dëshironi të përfitoni përvojën e plotë të Las Vegasit, duhet të shkoni te The Bellagio, e cila strehon gjithashtu Galerinë e Arteve të Bukura Bellagio, Kopshtet Botanike dhe një shfaqje spektakolare shatërvani. Vendi më i mirë për të qëndruar në Las Vegas, nëse bie brenda buxhetit tuaj, mos e humbisni mundësinë për të vizituar The Bellagio! 

Cilat janë aeroportet kryesore në Las Vegas?

Aeroporti kryesor në Las Vegas Las Vegas ku shumica e njerëzve zgjedhin të fluturojnë është ai Aeroporti McCarran. E vendosur në një distancë prej vetëm 5 miljesh nga qendra e Las Vegasit, nuk do t'ju marrë shumë kohë për të arritur në hotelin tuaj pasi të zbarkoni në këtë aeroport, ndryshe nga shumë aeroporte kryesore në qytetet e SHBA-së. Aeroporti tjetër më i afërt në Las Vegas është ai Aeroporti Bullhead e cila ndodhet në një distancë prej 70 miljesh. Të dyja janë të lidhura me shumicën e aeroporteve kryesore të botës. Vizitorët janë gjithashtu të lirë të zbresin në Aeroporti Grand Canyon nëse dëshirojnë të vizitojnë zonën përpara se të nisen për në qytet.

Cilat janë mundësitë kryesore të punës dhe udhëtimit në Las Vegas?

Në qytetin Glam, çdo cep dhe cep është i mbushur me argëtim, kështu që shumica e mundësive të punës në dispozicion këtu bazohen në sektori i argëtimit, pasi ka shumë hotele, kazino dhe bare në dispozicion këtu.

LEXO MË SHUMË:
Nga bregdeti i hapur i Kalifornisë Jugore deri te sharmi surreal i oqeanit në Ishujt Hawaii, zbuloni pamje të përsosura të bregdetit përgjatë kësaj ane të Shteteve të Bashkuara, që është pa befasi shtëpia e disa prej plazheve më të famshme dhe më të kërkuara të Amerikës. Lexo më shumë në Plazhet më të mira në Bregun Perëndimor, SHBA


Qytetarët Monegaskë, Qytetarë portugezë, Qytetarë holandezë, dhe Qytetarë Norvegjezë mund të aplikoni online për vizë ESTA US.